Zánik mezinárodního práva veřejného v režii USA

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2005/01/1075-zanik-mezinarodniho-prava-verejneho-v-rezii-usa.htm

Richard Král

Mezinárodní právo veřejné bylo ve své poválečné podobě založeno v roce 1945 Chartou OSN, s cílem vytvořit soubor právních norem, které zajistí mírovou existenci a plynulý vývoj mezinárodního společenství. Byla přijata určitá pravidla vztahující se na všechny státy bez výjimky, na která měla dohlížet OSN. Na prahu 21.století mezinárodní právo veřejné ztratilo vynutitelnost, fakticky vyhaslo a OSN včetně mezinárodního společenství nad tím zavírají oči. Na právnických fakultách je možné učit ho vedle římského práva jako něco, co platilo kdysi dávno.

Když investigativní novinář Seymour Hersh zveřejnil své informace o americkém útoku na Írán, čekal jsem, že to bude Pentagonem alespoň popřeno. Ale suverenita prezidenta Bushe byla šokující. V rozhovoru pro televizi NBC sebejistě prohlásil "Doufám, že to dokážeme vyřešit diplomaticky, nikdy ale neshazuji se stolu žádnou variantu". Jinými slovy nepokryté a otevřené vyhrožování suverénnímu státu, členu OSN, ozbrojenou agresí (přímé porušení ust. čl. 2 odst. 4 Charty OSN, několika ust. Deklarace zásad mezinárodního práva přijaté Valným shromážděním OSN v roce 1970 a mohli bychom pokračovat), a to bez ohledu na to, že Írán spolupracuje s inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii a v listopadu se vzdal svého programu na obohacování uranu, o kterém nikdo neprokázal, směřuje-li k mírovému či vojenskému využití atomové energie. Stát Írán bezpochyby dodržuje a ctí mezinárodní právo mnohem více, než USA, které si v novém tisíciletí oblíbily beztrestně napadat a okupovat cizí státy bohaté na suroviny. Útočná válka a vyhrožování útočnou válkou ze strany USA a jejich spojenců jsou ze strany rozkládající se OSN tolerovány a nikdo v mezinárodním společenství nenachází sílu, aby se ohradil a protestoval.

Naproti tomu Izrael neoficiálně přiznal vlastnictví atomových zbraní, ve svých vojenských zařízeních může vyvíjet zbraně jaké se mu zachce, včetně chemických a bakteriologických, nerespektuje jakékoli mezinárodní dohody a omezení a regulaci držení jaderných zbraní. S inspektory OSN nebo Mezinárodní agentury pro atomovou energii se odmítá bavit a nepodepsal dokonce ani Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (ostatně, je to jedno, neboť co Izrael podepsal, stejně nedodržuje). Izraelský vojenský program, hrubě porušující normy mezinárodního práva, je přímo dotován z amerického rozpočtu miliardami dolarů ročně.

Na závěr malý exkurz do odvětví mezinárodního práva veřejného, které účinně existovalo ve 20. století. Trestné jako zločiny podle mezinárodního práva byly mj. tyto zločiny:

1. zločiny proti míru - plánování, připravování, podněcování nebo vedení útočné války nebo války, která je porušením mezinárodních smluv, dohod nebo záruk a rovněž účast na spolčení k spáchání některého z těchto činů,

2. válečnými zločiny se rozumí vážná porušení zákonů a obyčejů války, např. mučení, útoky na civilní obyvatelstvo a civilní objekty.

Článek byl publikován 24.1.2005


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.