Další týden ve Washingtonu, na který se bude vzpomínat

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2025/07/10595-dalsi-tyden-ve-washingtonu-na-ktery-se-bude-vzpominat.htm

Philip Giraldi

Pokud si někdo myslí, že vyzbrojování Ukrajiny proti Rusku nebo zabíjení civilistů v Gaze izraelskými vojáky a americkými žoldáky není v zájmu Spojených států, minulý týden lze snadno odepsat jako další krok Spojených států směrem k peklu.

[...]

Američané a ostatní by měli mít právo kritizovat způsob, jakým Izraelci vedou válku, aniž by byli odsuzováni a kriminalizováni vládami, které jsou zkorumpované zevnitř, nejčastěji penězi, ale přesně to se děje v USA a v některých zemích Evropy. Sledovat, jak jsou děti terčem zabíjení, a stěžovat si na to, neznamená být antisemita, i když izraelská vláda tuto otázku využívá právě jako nástroj, aby se vyhnula jakýmkoli důsledkům svého hrůzného chování. Tady v Americe je nejvyšší čas, aby se Bílý dům a Kongres zbavily své obscénní a nevhodné posedlosti posuzovat zahraniční dění optikou testů loajality k Izraeli. Je značný rozdíl mezi reflexivní nenávistí k Izraeli na základě jeho náboženství a chováním jako člen fanouškovské galerie na steroidech pokaždé, když přijede premiér Benjamin Netanjahu.

Během týdne došlo ke třem významným událostem. První z nich bylo schválení Kongresem a podpis prezidentem Donaldem Trumpem „velkého, krásného rozpočtového zákona“, který zákonem stanoví výdaje federální vlády na rok 2026. Fiskální rok začíná 1. října. Vláda již dlouho využívá údajné zahraniční hrozby pro národní bezpečnost k navýšení výdajů na posílení vojenské moci Ameriky. Tato tendence byla od 11. září 2001, kdy prezident George W. Bush oznámil, že on a USA nyní představují „nového šerifa ve městě“ a budou vést válku proti teroristům po celém světě, v podstatě nezpochybňována. V roce 2025 byly náklady Pentagonu rozpočtovány na úrovni 895 miliard dolarů. Nyní však prezident Donald Trump tento návrh ještě překonal a přidal 150 miliard dolarů do vojenského rozpočtu na rok 2026, který tak teoreticky poprvé překročí 1 bilion dolarů.

Zajímavé však je, že ve skutečnosti USA již nějakou dobu překračují 1 bilion dolarů, a to kvůli způsobu, jakým vláda nakládá s válečnými výdaji prostřednictvím nefinancovaných převodů materiálu a mimořádných výdajů, které jsou schvalovány mimo samotný rozpočtový proces, v kombinaci s tím, že několik složek Pentagonu a špatné hospodaření s penězi znemožňují úspěšný audit. Na základě zákona o národní obraně (NDAA) ve výši 895 miliard dolarů se například očekává, že výdaje USA na národní bezpečnost v roce 2025 ve skutečnosti dosáhnou přibližně 1,77 bilionu dolarů. Rozdíl částečně vyplývá z výdajů souvisejících s armádou, které nejsou financovány z NDAA, jako jsou výdaje Ministerstva pro záležitosti veteránů a Ministerstva vnitřní bezpečnosti, jakož i z podílu národní bezpečnosti na úrocích z amerického dluhu.

V září 2024 Úřad pro vládní účetnictví oznámil, že ministerstvo obrany „zůstává jedinou významnou federální agenturou, která nikdy nebyla schopna dosáhnout čistého auditorského výroku“. A čísla jsou ohromující. Ve fiskálním roce 2024, který trval od 1. října 2023 do 30. září 2024, Pentagon nedokázal vyúčtovat nejméně 44 % svých aktiv a nejméně 68 % peněz přidělených Kongresem.

Největším přírůstkem ke skutečným výdajům na obranu jsou války na Ukrajině a v Gaze, kde se nedávno otevřela nová fronta v Íránu, kterou USA podporují mimo rozpočet, což znamená, že jsou financovány „z vlastní kapsy“ a peníze jsou tištěny Federálním rezervním systémem a přidávány k vládnímu dluhu, kde se zvyšují prostřednictvím úroků, které jsou účtovány držitelům dluhopisů a obligací. Federální dluh nyní činí 37 bilionů dolarů a Trumpův návrh zákona by měl přidat nejméně další 3 biliony dolarů. Zahraniční země, které investovaly do dluhu nákupem pokladničních poukázek, by mohly brzy zjistit, že se jedná o špatnou investici, a přestat tak činit, což by vedlo k propadu dolaru.

A pak je tu návštěva Washingtonu, třetí od nástupu Trumpa do úřadu před šesti měsíci, která byla svým způsobem památná. Netanjahu byl v Americe opět proto, že něco chtěl. Hlavním cílem je získat přímou podporu USA k obnovení útoku na Írán a druhým cílem je urychlit dodávky zbraní, protože Izrael de facto prohrál konflikt s Íránem, když vyčerpal své obranné zbraně. Jaká ujednání byla učiněna vůči Íránu, zatím nebyla zcela odhalena, ale bylo oznámeno, že několik transportních letadel naložených zbraněmi z amerických zásob je na cestě do Tel Avivu jako dar USA Izraeli. A pak tu byla komická scénka, kdy Netanjahu navrhl Trumpa jako kandidáta na Nobelovu cenu míru. Je to pravděpodobně poprvé, kdy hlava státu, který otevřeně provádí genocidu a masové deportace a chystá se zřídit koncentrační tábory, podporuje vůdce země, který umožňuje masové vraždění. Během pobytu ve Washingtonu Netanjahu také provedl obvyklé podlézání Kongresu a naopak, stejně jako uzavřené setkání s židovskými miliardáři, kteří tak účinně zkorumpovali americkou vládu.

Třetí představení komické opery se odehrálo na Ukrajině. Ministr obrany Pete Hegseth zřejmě zastavil dodávky nových zbraní do Kyjeva, aby se USA distancovaly od konfliktu s Ruskem. Je sice jasné, že USA nemají zájem vést s Moskvou proxy válku, ale Trump se již první den ve funkci ukázal neschopným ukončit boje, jak slíbil před volbami. K překvapení všech se Trump o tomto rozhodnutí zřejmě nevěděl a zvrátil ho, přičemž během tiskové konference projevil jistou zmatenost ohledně toho, co se stalo. Připomínalo to bizarní vývoj událostí z minulého týdne kolem zmizení „seznamu klientů“ izraelského špióna Jeffreyho Epsteina, pravděpodobně s cílem vyhnout se kompromitaci Izraele a také, jak se spekuluje, eliminovat jakékoli dohady ohledně vztahu Donalda Trumpa s Epsteinem na Floridě před rokem 2019. Je rozumné předpokládat, že celá epizoda je jen další velkou lží a snahou o utajení ze strany klaunského ansámblu, který tvoří Trumpův kabinet.

Nakonec je tu ještě jedna událost, kterou považuji za čistý produkt ignorance a naprosté hlouposti, která charakterizuje Trumpův režim. Rada OSN pro lidská práva má takzvaného zvláštního zpravodaje a vyšetřovatele pro vývoj v Izraeli a Palestině, včetně izraelských okupovaných území na Západním břehu. Francesca Albanese, Italka, je zkušená byrokratka s prokázanou integritou, která se zaměřuje na otázky lidských práv. Byla vystavena intenzivnímu tlaku ze strany Spojených států i Izraele, aby upustila od podávání zpráv o izraelských zvěrstvech, zejména v Gaze, ale ti, kteří s ní skutečně přišli do styku, tvrdí, že zaznamenávala vývoj upřímně a přesně. Minulý týden, v době návštěvy Netanjahua, se Washington rozhodl proti ní zakročit a americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil sankce proti ní.

Rubio popsal případ, který má sankce ospravedlnit, takto: „Dnes uvaluji sankce na zvláštní zpravodajku Rady OSN pro lidská práva Francescu Albanese za její nelegitimní a hanebné snahy vyvolat [Mezinárodní trestní soud] proti americkým a izraelským úředníkům, společnostem a vedoucím pracovníkům... Albaneseina kampaň politické a ekonomické války proti Spojeným státům a Izraeli již nebude tolerována. Vždy budeme stát za našimi partnery v jejich právu na sebeobranu.“

Člověk si začíná klást otázku, zda je Rubio stejně ignorantský a hloupý jako jeho šéf. USA již dříve vyzvaly OSN, aby Albanese nahradila, a týden před uvalením sankcí varoval Washington, že se něco chystá. „Spojené státy opět vyjádřily generálnímu tajemníkovi OSN Antóniu Guterresovi vážné znepokojení nad pokračujícími aktivitami Francescy Albanese... a znovu vyzvaly generálního tajemníka, aby její aktivity odsoudil a požádal o její odvolání,“ uvedla americká mise při OSN v prohlášení ze dne 1. července. USA charakteristicky obvinily Albanese z „virulentního antisemitismu“ za její kritiku Izraele, což je pomluva Albanese, kterou použila i administrativa prezidenta Joea Bidena poté, co loni vydala zprávu obviňující Izrael z genocidy. Lze si všimnout, že v únoru USA rovněž použily sankční nástroj proti soudcům Mezinárodního trestního soudu (a jejich rodinám) poté, co soud vydal zatykače na Netanjahua a bývalého izraelského ministra obrany Yoava Gallanta za genocidu.

Kéž by to bylo vše, ale je tu ještě jedna příhoda o tom, jak skvělým místem je „nejlepší přítel a nejbližší spojenec Ameriky“ Izrael. Dvacetiletý palestinský Američan z Tampy na Floridě, Seif al-Din Muslat, navštívil v pátek svou rodinu ve městě Sinjil severně od Ramalláhu. Ve městě byl napaden a ubit k smrti řádícími izraelskými osadníky. Při stejném incidentu byl zastřelen další palestinský teenager Mohammad Shalabi. Americká ambasáda byla o vraždě zřejmě informována rodinou chlapce, ale jako obvykle nepodnikne žádné kroky a vyšetřování přenechá takzvanému izraelskému soudnímu systému. To znamená, že ti špinaví osadníci, z velké části američtí expati z míst jako Brooklyn, nebudou nijak potrestáni a budou volně pobíhat a zabíjet další palestinské děti. Stále častěji dochází k případům, kdy izraelští osadníci na Západním břehu plenili palestinské čtvrti a města, pálili domy a vozidla a ničili úrodu a podniky. A cítí se svobodně zabíjet každého Palestince, který se jim postaví do cesty nebo se pokusí zasáhnout. Děkujeme vám, premiére Netanjahu a prezidente Trumpe, za vaši loajalitu k vraždícím Židům. Můžete být na sebe hrdí, nebo alespoň ukázat, z jakého jste těsta!

Another Week in Washington to Remember vyšel 12.7.2025 na unz.com.

Článek byl publikován 15.7.2025


© 2025-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.