Moment DeepSeek pro moderní vzdušný boj – Ponaučení z pákistánsko-indické letecké války
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2025/05/10505-moment-deepseek-pro-moderni-vzdusny-boj-ponauceni-z-pakistansko-indicke-letecke-valky.htm
Hua Bin
Minulý týden byl svět svědkem šokující jednostranné vzdušné války mezi Pákistánem a Indií. Pákistánské letectvo, vybavené čínskými zbraňovými systémy, sestřelilo velké množství indických bojových letadel, aniž by utrpělo jedinou ztrátu.
V letecké bitvě byly nasazeny čínské stíhačky J-10C, rakety vzduch-vzduch PL-15, protivzdušný systém HQ-9 a AWACS ZDK-03. Mezi ztráty Indie patřily 3 stíhačky Rafale francouzské výroby, 1 Su-30 ruské výroby, 1 MiG-29 a 1 bezpilotní letoun Heron izraelské výroby.
Výsledek je o to šokující, že stíhací letoun Rafale, prodávaný Indii za 240 milionů dolarů za kus, je často chválen jako nejmodernější evropský stíhací letoun, ale v konfrontaci s J-10C nedokázal klást žádný odpor. Rakety vzduch-vzduch Mica a Meteor, které Rafale nesl, byly nalezeny nepoškozené a nevypálené v troskách.
J-10C, který rozhodně není zastaralým stíhačem, je považován za letoun, který již má své nejlepší časy za sebou v čínském letectvu, jehož pokročilejší stíhačky zahrnují J-20, J-35 (oba stealth stíhačky 5. generace), J-16, J-15 (víceúčelové stíhačky 4,5. generace), nemluvě o stíhačkách 6. generace (J-36 a J-50), které jsou v současné době testovány.
J-10C se v současné době vyrábí hlavně pro export. Pákistán je zakoupil za 40 milionů dolarů za kus. O tento letoun uvažuje také několik států Blízkého východu, včetně Egypta. Čínský vojenský export obvykle zaostává o jednu až jednu a půl generace za výzbrojí Čínské lidové osvobozenecké armády.
Upřímně řečeno, Rafale by byl v přímém souboji silným soupeřem pro J-10C. S cenou 240 milionů dolarů je dokonce dražší než F-35.
Jak tedy mohlo indické letectvo utrpět tak ponižující jednostrannou porážku od mnohem menšího pákistánského letectva?
Odpověď spočívá v síle integrovaného čínského zbraňového systému používaného Pákistánem.
Na rozdíl od Indie, která používá směsici zbraní z Francie, Ruska, Izraele a USA, Pákistán využil kompletní sadu vysoce integrovaných a synchronizovaných systémů pro vzdušný boj z Číny, které zahrnují:
- Stíhací letoun J-10C – lehký víceúčelový stíhací letoun 4. generace s radarem KLJ-7A AESA, jehož detekční dosah přesahuje 300 km. Díky technologii nitridu galia dokáže zamířit na radarovou signaturu RBE-2 z arsenidu galia letounu Rafale 60–100 km předtím, než jej Rafale vůbec zaznamená. V moderní vzdušné válce platí, že kdo vidí první, střílí první.
- Vzduch-vzduch raketa PL-15 – jedna z nejnebezpečnějších vzduch-vzduch raket s dosahem přes 200 km. Exportní verze PL-15E má stále dosah 150 km, což je výrazně více než 80 km u rakety Mica nebo 100 km u rakety Meteor, nejmodernější evropské vzduch-vzduch rakety.
- Protiletecký systém HQ-9 – tento starší čínský protiletecký systém (novější je HQ-19 s mnohem delším dosahem) má maximální dosah 200 km do výšky 30 km. Ačkoli má výrazně kratší efektivní dosah než ruský systém S-400 (dosah 400 km), disponuje plynulým datovým spojením s stíhačkou J-10C a raketou PL-15E, které automaticky řídí jak stíhačky, tak rakety v boji.
- ZDK-03 AWACs – opět se jedná o starší čínské letouny včasného varování, které jsou o dvě generace starší než nejmodernější systémy letectva PLA (KJ-3000 a KJ-700). Jsou vyrobeny na zakázku Číny pro pákistánské letectvo. AWAC je vybaven radarem s aktivním elektronickým skenováním (AESA) s 360° pokrytím, který je schopen detekovat a sledovat až 100 vzdušných cílů, včetně nízko letících a stealth letadel. Důležité je, že ZDK-03 je vybaven integrovanou sadou senzorů a komunikačních zařízení, včetně systémů varování před přiblížením raket (MAWS), a může udržovat datové spojení s pozemními velitelskými centry a spřátelenými letadly pro koordinaci bojiště v reálném čase.
Díky systému Link 17, obousměrnému komunikačnímu datovému spojení, které Čína pomohla Pákistánu vyvinout, předává protivzdušný systém HQ-9 informace o indických stíhačkách Rafale stíhačkám J-10C, které vypouštějí rakety vzduch-vzduch PL-15E daleko za dosah raket Rafale. Poté AWAC ZDK-03 udržuje datové spojení s raketou a navádí ji k cíli.
Vnitřní datové spojovací systémy PLA, jako jsou XS-3 a DTS-03, jsou mnohem sofistikovanější než Link 17 nebo Link 16, standard datového spojení NATO. Využívají kombinaci satelitní navigace/komunikace Beidou a vojenského systému 5G založeného na umělé inteligenci. Vzhledem k jejich vysoce utajené povaze podléhají tyto systémy přísnému zákazu vývozu.
Stíhačky Rafale byly sestřeleny ještě předtím, než se stačily dostat do dosahu raket J-10C.
Porážka indického letectva je výsledkem absence integrovaného systému vzdušného boje. Samostatné zbraně, jakkoli pokročilé, nemohou v dnešním informačním bojovém prostředí dosáhnout vzdušné převahy bez integrace dalších systémů vzdušného boje a bezproblémového datového spojení. Samozřejmě k tomu přispívá i nedostatečný výcvik a taktické plánování.
Pákistán se svými integrovanými čínskými platformami pro vzdušný boj dosáhl rozhodujícího vítězství nad Indií, jejíž nesourodá sbírka různých zbraňových platforem se ukázala jako nákladná a neúčinná.
Když stíhačky Rafale v hodnotě 240 milionů dolarů sestřelí J-10C v hodnotě 40 milionů dolarů s raketami PL-15E v hodnotě 180 000 dolarů, zažívá vojenský svět svůj vlastní DeepSeek moment.
Ve své eseji „A Watershed Hypersonic Breakthrough“ (Průlom v oblasti hypersonických technologií) jsem napsal: Čínská nová hypersonická raketa vzduch-vzduch, že Čína právě nasadila ultra dlouhou hypersonickou raketu s doletem 1 000 km (která tuto vzdálenost urazí za 8 minut při rychlosti Mach 5), určenou k neutralizaci amerických stíhaček F-22 a F-35 a bombardéru B-21.
Letecký souboj mezi Pákistánem a Indií, označovaný za největší leteckou válku za posledních 50 let, je testovacím polem pro čínské technologie. S vojenskou technikou o jednu až dvě generace starší než má Čínská lidová osvobozenecká armáda, Pákistán snadno porazil nejmodernější západní zbraně Indie.
USA a Západ dělají smrtelnou chybu, kdyby podcenují čínskou armádu v západním Pacifiku a vyzývají Čínu k kinetické válce.
Třešničkou na dortu je, že Indie, navzdory humbuku západních médií jako protiváhy Číny, dokazuje, že je jen papírový tygr a sotva může sloužit jako zpomalovací práh.
The DeepSeek Moment for Modern Air Combat – Lessons from the Pakistan India Air War vyšel 12.5.2025 na unz.com.
Článek byl publikován 15.5.2025
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.