Trump nařídil Íránu, aby se vzdal „zcela legálních“ obranných zbraní

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2025/04/10459-trump-naridil-iranu-aby-se-vzdal-zcela-legalnich-obrannych-zbrani.htm

Mike Whitney

Trumpova administrativa požaduje, aby se Írán v rámci jakékoli jaderné dohody vzdal svého strategického raketového programu. Íránské balistické rakety však neporušují mezinárodní právo ani neexistuje žádná globální smlouva, podle níž by byly zakázány. Článek 51 Charty OSN jasně uvádí, že země mají svrchované právo vyvíjet konvenční zbraně pro sebeobranu, což znamená, že íránský raketový program je zcela legální. Írán má plné právo vyrobit tolik raket, kolik chce, a nemusí k tomu získat souhlas Washingtonu. Důležitější je, že Írán tyto rakety potřebuje k obraně proti případnému útoku ze strany Spojených států a Izraele. Nejedná se pouze o výsostné právo Íránu na sebeobranu, ale o otázku regionální bezpečnosti, která byla značně narušena přetrvávajícím nepřátelstvím mezi USA a Izraelem na celém Blízkém východě. Silný a dobře vyzbrojený Írán slouží jako odstrašující prostředek pro americko-izraelskou intervenci, což zvyšuje vyhlídky na mír v regionu.

Trump rovněž nařídil Íránu, aby ukončil své vztahy s regionálními spojenci Hizballáhem, Hamásem a Hútíi. Spojíme-li tento požadavek s Trumpovým příkazem, aby Írán opustil svůj program balistických raket, můžeme lépe pochopit jeho celkový strategický cíl, kterým je oslabit a izolovat Írán do té míry, aby nebyl schopen bránit se americké agresi. To je jasný cíl tohoto nejnovějšího politického kabuki; přimět Írán, aby si připravil půdu pro vlastní zničení.

Když nad těmito novými požadavky dumáme, nemůžeme si pomoci a ptáme se: „Má něco z toho něco společného s íránským programem obohacování uranu, nebo je to všechno jen lest, jejímž cílem je zakrýt skutečný Trumpův motiv, odzbrojení Íránu? Vezmeme-li totiž v úvahu fakta, jak jsem je zde uvedl, nezdá se, že by Trump vůbec usiloval o vyjednávání, ale prostě jen přikládá Íránu k hlavě pistoli a říká: „Zahoďte zbraně a nikomu se nic nestane.“ A to je vše. Není to přesnější popis toho, co se děje? Podívejte se na tento úryvek z článku na stránkách Iran International:

Íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí v sobotu vyloučil možnost jednání se Spojenými státy, ve svém prvním veřejném projevu poté, co prezident Donald Trump řekl, že mu poslal dopis.

„Naléhání některých šikanujících vlád na jednání není zaměřeno na řešení problémů, ale spíše na prosazení nadvlády a vnucení svých požadavků,“ řekl Chameneí na setkání s íránskými představiteli v Teheránu. „Íránská islámská republika jejich požadavky rozhodně nepřijme,“ dodal.....

V reakci na Chameneího odmítnutí Trumpovy výzvy k jednání o jaderné dohodě Bílý dům v sobotu zopakoval tvrzení amerického prezidenta, že s Teheránem lze jednat buď vojensky, nebo uzavřením dohody.

„Doufáme, že íránský režim dá přednost svým lidem a nejlepším zájmům před terorem,“ uvedl v prohlášení mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost Brian Hughes.

Libanonský proíránský televizní kanál Al Mayadeen v sobotu informoval, že Teherán odmítl zahájit jaderná jednání se Spojenými státy za podmínek stanovených současnou americkou administrativou.

Žádná jednání o raketových kapacitách, regionálním vlivu

Chameneí uvedl, že Západu nejde jen o jaderný program Teheránu. „Jednání jsou pro ně spíše prostředkem ke vznesení nových požadavků, včetně omezení obranných schopností a mezinárodního vlivu…

Zatímco Teherán tvrdí, že jeho program balistických raket je čistě obranný, Západ jej považuje za destabilizující faktor na nestabilním, konflikty zmítaném Blízkém východě. Chameneí v prvním projevu po Trumpově dopise odmítá jednání s USA, Iran International

Jak je vidět, íránská média potvrzují to, co jsme uvedli dříve, že Trumpovy požadavky nesměřují k denuklearizaci, ale k odzbrojení a izolaci. Další důkazy o tom poskytneme později.

Západní média odvedla vynikající práci při zamlžování faktů v této věci a slepila dohromady provizorní narativ, který obviňuje Írán z krize, za kterou může výhradně Trump. Naštěstí (jak se uvádí v článku) se Írán odmítá nechat Trumpem zastrašovat, což je nejen obdivuhodné, ale i chytré. Někteří čtenáři si možná vzpomenou, co se stalo s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím, kterého před více než deseti lety svrhly síly podporované USA. Kaddáfí byl lstí donucen vzdát se svých programů zbraní hromadného ničení – včetně jaderných, chemických a balistických raketových kapacit -, načež byl v roce 2011 svržen a brutálně zabit silami vedenými NATO. Jeho ochota odzbrojit vedla k jeho předčasné smrti a následnému zničení jeho země. Írán nesmí následovat stejný postup. Musí rozšířit svůj arzenál a připravit se na válku.

[...]

Čtenáři si možná také vzpomenou, že Trump provedl podobný manévr se severokorejským Kim Čong-unem. V únoru 2019 se Trumpův vyjednávací tým v čele s poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem sešel v Hanoji, aby vedl rozhovory o denuklearizaci. Během jednání (při nichž Kim projevil skutečný zájem zavázat se k „úplné, ověřitelné a nezvratné denuklearizaci“) Bolton v 11. hodině přidal ustanovení o jedovaté pilulce, které dohodu znemožnilo. Požadoval, aby se Kim vzdal nejen svého jaderného zbrojního programu, ale také svého balistického raketového potenciálu. Tento požadavek byl klíčovým sporným bodem, který odrážel širší cíl Trumpovy administrativy, jímž je úplné odzbrojení (a případné zničení) KLDR. Trump zkrátka na poslední chvíli pohnul s cílem a dohodu sabotoval, čímž eliminoval možnost usmíření mezi Severem a Jihem a denuklearizace Korejského poloostrova. Toto je nevyřčená historie jednání mezi Trumpem a Kimem, která se nikdy neobjevila v médiích. „Kandidát na mír“ záměrně zmařil svou vlastní iniciativu.

Podobný děj se odehrává v době, kdy spolu hovoříme, jen sázky jsou mnohem vyšší. Jsme doslova na pokraji války, která by mohla zabít miliony civilistů a uvrhnout velké části světa do chaosu.

Stojí za zmínku, že pro Trumpovy požadavky neexistuje žádný právní základ. Žádná země, ať je jakkoli mocná, nemá právo diktovat, zda jiná země může mít balistické rakety, koho může mít za spojence nebo zda může rozvíjet jadernou energii, či nikoli. Podle článku IV Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT):

Všechny smluvní strany mají „nezadatelné právo“ rozvíjet výzkum, výrobu a využívání jaderné energie pro mírové účely bez diskriminace. To zahrnuje právo účastnit se co nejúplnější výměny zařízení, materiálů a vědeckých a technických informací pro mírové účely.

Írán nejenže podepsal smlouvu o nešíření jaderných zbraní, ale také opakovaně projevil ochotu rozptýlit podezření svých kritiků tím, že souhlasil s dodatečnými protokoly a opatřeními k „budování důvěry“, která nikdy žádný jiný člen nemusel učinit. Jinými slovy, dovolila, aby s ní bylo zacházeno jako s druhořadým občanem, který musí dodržovat speciálně navržená omezení, jen aby si udobřil své věčné protivníky ve Washingtonu a Tel Avivu. Je to spravedlivé?

Mezinárodní společenství, včetně OSN a MAAE, důsledně potvrzuje, že Írán má stejně jako každý signatář Smlouvy o nešíření jaderných zbraní legitimní právo na mírovou jadernou energii. To byl klíčový předpoklad JCPOA, který Íránu výměnou za zmírnění sankcí umožnil zachovat omezený program obohacování uranu (až do 3,67 %) pod přísným dohledem.

Jinými slovy, Írán souhlasil s náročným inspekčním režimem, který zavedly Spojené státy, a jednal v dobré víře, že Washington „dodrží své slovo“ a splní svou část dohody. USA však své slovo porušily, když se Trump impulzivně zbavil svých závazků a odešel.

Ale proč? Proč Trump odstoupil od JCPOA, když smlouva využívala hyperostražitý režim inspekcí, který zajišťoval, že Írán neodvádí obohacený uran do tajného programu jaderných zbraní?

Proč?

Kvůli Izraeli, proto. Protože nikdy nešlo o „tajný program jaderných zbraní“. To byla vždy jen falešná záminka k hecování, obtěžování a démonizaci Íránu. Skutečný cíl se naplno projevuje v Trumpově seznamu požadavků. To, co chce, je úplná demontáž íránských obranných zbraňových systémů doprovázená nucenou izolací a vojenským obklíčením Íránu. Spojené státy a Izrael chtějí zranitelný Írán, který se zhroutí do anarchie po masivních (jaderných) leteckých úderech a dekapitacích, které přijdou v blízké budoucnosti. Cílem je zajistit, aby se Izrael stal dominantní mocností v regionu.

[...]

Mimochodem, potomek umělé inteligence Elona Muska, Grok, s naší základní analýzou v této věci souhlasí. Podívejte se na něj:

Od 3. dubna 2025, tedy během svého druhého funkčního období ve funkci amerického prezidenta, požaduje Donald Trump od Íránu komplexní soubor ústupků pro dosažení nové jaderné dohody nebo jakékoli širší dohody. Jeho přístup, označovaný jako „maximální tlak 2.0“, navazuje na jeho politiku z prvního funkčního období, je však agresivnější a jeho cílem je nejen omezit íránský jaderný program, ale také zlikvidovat jeho regionální vliv a vojenské schopnosti…

Zde je podrobný rozpis toho, co Trump požaduje, na základě veřejných prohlášení, politických dokumentů a zpráv:

1. Úplné zastavení a zrušení jaderného programu

Žádné obohacování uranu… Demontáž infrastruktury… zničení nebo mezinárodní kontrola íránské jaderné infrastruktury, včetně odstředivek a těžkovodních reaktorů… „ověřitelná demontáž“ všech zařízení souvisejících s jadernými zbraněmi, podle informačního listu Bílého domu… Stálé inspekce: „nepřetržitý přístup“ do všech objektů, včetně vojenských. (Grok)

(Poznámka – žádná z výše uvedených podmínek není vyžadována podle Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT). Trump si prostě vymýšlí jakákoli omezení, která ho napadnou, aby mohl prohlásit, že je „nedodržuje“, a zahájit letecké údery). Zde je více informací od Groka:

2. Opuštění programu balistických raket – úplná demontáž: Trump požaduje, aby se Írán vzdal celého svého programu balistických raket, včetně raket krátkého, středního a dlouhého doletu, jako jsou rakety řady Šaháb, Emad a Chorramšahr

3. (Írán musí) přerušit vazby s regionálními zmocněnci a spojenci

Hizballáh, Hútíové, Hamás: Trump trvá na tom, aby Írán přerušil veškerou finanční, vojenskou a politickou podporu skupinám, jako je Hizballáh (Libanon), Hútíové (Jemen) a Hamás (Gaza), které označuje za „zástupné teroristy“. (Grok)

Jak vidíte, nic z toho nemá nic společného s obohacováním jaderných zbraní, tajnými zbrojními programy nebo nešířením jaderných zbraní. Jsme svědky předvídatelného chování politika, který se do Oválné pracovny dostal díky příspěvkům na volební kampaň ve výši více než 100 milionů dolarů od bohatých sionistických dárců. IMHO byly tyto dary poskytnuty s jasným vědomím, že Trump zahájí válku proti nejhrozivějšímu nepříteli Izraele, Íránu.

Spojené státy jsou zataženy do další blízkovýchodní krvavé lázně jako odplata izraelské dárcovské třídě.

[...]

Trump Orders Iran to Give Up Its "Perfectly Legal" Defensive Weapons vyšel 6.4.2025 na unz.com. Vybral a přeložil Zvědavec.

Článek byl publikován 8.4.2025


© 2025-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.