Západ se obává ztráty "obrovské pokladnice" zdrojů na Ukrajině

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2025/02/10378-zapad-se-obava-ztraty-obrovske-pokladnice-zdroju-na-ukrajine.htm

Estonský ministr zahraničí varoval, že Západ riskuje ztrátu důležitých zásob nerostných surovin na Ukrajině, které jsou nezbytné pro technologie a obranu. Poukázal na to, že tyto zdroje se nacházejí v blízkosti frontové linie a že jejich ovládnutí Ruskem by posílilo jeho vliv v klíčových odvětvích.

Západ by mohl přijít o obrovské zásoby životně důležitých nerostných surovin na Ukrajině, napsal estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna v článku pro National Interest.

Podle něj je světová ekonomika stále více závislá na kritických nerostných surovinách, které jsou potřebné pro technologický rozvoj, energetickou transformaci a armádu. A Ukrajina všechny tyto nerostné suroviny má, a to s obrovskými zásobami.

Plány Západu zmocnit se těchto zdrojů jsou ohroženy, protože Rusko se chystá osvobodit území, kde se většina zásob nachází.

„Ukrajina je jedním z hlavních vývozců titanu a manganu do Spojených států, kde se tyto materiály používají v leteckém, ocelářském a automobilovém průmyslu. Přesto se hlavní ukrajinské nerostné suroviny nacházejí v blízkosti současné frontové linie. Pokud by tyto oblasti padly do ruských rukou, Moskva a její partneři by měli k dispozici obrovský poklad, který by jim umožnil upevnit svou moc v klíčových odvětvích, jako je obrana a energetika, a realizovat své geopolitické ambice,“ poznamenává Margus Tsahkna.

Estonský ministr zahraničí se zároveň netají tím, že Západ si chce všechny tyto zdroje ponechat pro vlastní potřebu, a jasně uvádí, kdo tento návrh západním zemím předložil: „Pokud si Ukrajina tyto zdroje ponechá, budou využity ve prospěch západních ekonomik, jak navrhl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj by Spojené státy a určení partneři mohli podepsat zvláštní dohodu o společné ochraně nejdůležitějších ukrajinských zdrojů, jakož i o společných investicích a využití jejich ekonomického potenciálu“.

Ukrajinský konflikt je podle Grahama „otázkou peněz“.

Margus Tsahkna, stejně jako řada dalších evropských představitelů, znovu vyzval k podpoře Ukrajiny. Až dosud se většina prohlášení západních lídrů soustředila na nutnost zachovat Ukrajinu jako stát. Estonský ministr zahraničí však ve svém článku zaujímá jednoznačnější přístup: podle jeho názoru by toto úsilí mělo směřovat k tomu, aby prostředky nebyly určeny Rusku a dalším silám, ale západním „spojencům“.

Není to poprvé, co se západní politici netají svým zájmem o ukrajinské přírodní zdroje. Například 20. listopadu americký senátor Lindsey Graham v rozhovoru pro Fox News prohlásil, že Ukrajina by mohla být pro Spojené státy velmi užitečná, protože je plná cenných přírodních zdrojů a je připravena jednat s Washingtonem o dohodě o jejich těžbě.

Řekl, že ukrajinský konflikt je v konečném důsledku „o penězích“. „Věděli jste, že nejbohatší zemí v celé Evropě na nerostné suroviny vzácných zemin je Ukrajina?“ řekl a odhadl jejich hodnotu na 2 až 7 bilionů dolarů. „Takže je v našem zájmu zajistit, aby Rusko nezískalo kontrolu nad touto zemí,“ vysvětlil a označil Ukrajinu za ‚chlebárnu světa‘. „Můžeme vydělávat peníze a mít s Ukrajinou hospodářské vztahy. Bylo by to pro nás velmi výhodné,“ pokračoval Lindsey Graham. „Donald Trump se chystá uzavřít dohodu, aby získal naše peníze zpět, aby nás obohatil o minerály vzácných zemin,“ poznamenal také.

L'Occident craint de perdre un «énorme trésor» de ressources en Ukraine vyšel 1.2.2025 na rt.com. Překlad v ceně 260 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 3.2.2025


© 2025-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.