Cesta poslanců do Vietnamu za 7 milionů

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2025/01/10353-cesta-poslancu-do-vietnamu-za-7-milionu.htm

Vojtěch Razima

Mnozí zákonodárci si z Poslanecké sněmovny učinili cestovní kancelář do exotických destinací za peníze daňových poplatníků. Kverulant.org již dvakrát přistihl poslance na výletě na Machu Picchu, do Austrálie a na Nový Zéland. Nyní zkontroloval, kam si zákonodárci vyrazili v prvních devíti měsících roku 2024. Kverulant zjistil, že utratili více než 27 milionů. Nejdražší byla cesta do Vietnamu. Stála 6,6 milionu korun. Letělo se vládním speciálem a jen catering vyšel skoro na milion. Kverulant považuje nejen tuto cestu za ukázkový příklad okázalého papalášství a protestuje. Prosíme, hlídejte rozežrané politiky s námi finanční podporou naší práce.

Kverulant se kontrolou poslaneckých cest zabývá již od svého vzniku v roce 2009. Od té doby již mnohokrát vyzval zákonodárce, aby si z parlamentu nedělali cestovku. Že to bylo dosti marné, dokazují data o cestách uskutečněných v prvních třech čtvrtletích roku 2024, která si Kverulant vyžádal. Poslanecká sněmovna Parlamentu (PSP) mu odpověděla, že cesty poslanců stály první tři čtvrtletí jen 7.072 milionu korun. PSP upozornila, že v této sumě ještě chybí cesta do Belgie z 18. 2. 2024 pro pány Hellera a Bžocha. To však patrně nehraje velkou roli. Mnohem podstatnější je, že na mnohé cesty letěli zákonodárci armádním speciálem Airbus A-319CJ. Náklady neplatila sněmovna, ale Ministerstvo obrany. Lety těchto speciálů vyšly daňové poplatníky na 20,011milinů korun.

Vládní speciály

Smlouva na nákup dvou letounů Airbus A-319CJ byla podepsána v březnu 2006. Celková cena za oba stroje činila 3 miliardy korun. První letoun byl dodán na začátku roku 2007 a druhý na podzim téhož roku.

Filipíny a Vietnam

Nejdražším výletem, kterého se poslanci v prvních devíti měsících roku 2024 zúčastnili, byl ten na Filipíny a do Vietnamu. S delegací Ministerstva zemědělství při oficiální bilaterální návštěvě letěli dva členové Zemědělského výboru sněmovny, Tomáš Dubský (STAN) a David Pražák (ANO). Výlet byl opravdu opulentní, přestože trval jen od 16. do 24. března, tak stál daňové poplatníky 6,6 milionu korun. Letělo se vládním speciálem Ministerstva obrany a jen catering vyšel téměř na milion korun (847 647 Kč).

Co poslanci ze Zemědělského výboru na Filipínách a ve Vietnamu dělali se Kverulantovi zjistit nepodařilo. Na stránkách o zahraničních cestách tohoto výboru nebyla o této cestě počátkem roku 2025 ani čárka. Vtipné je, že na uvedené stránce je zmínka o cestě zástupců zemědělského výboru do Vietnamu z května 2023: „Hlavní priorita zahraniční cesty do Vietnamu – dokončení licenčního řízení na dovoz masných produktů do Vietnamu – byla akcentována na všech uskutečněných jednáních a ve všech případech byla česká delegace ujištěna, že nic nebrání výjezdu vietnamské veterinární správy do ČR. Tato návštěva je posledním krokem v probíhajícím řízení a bude dle vyjádření zástupců vietnamského ministerstva zemědělství realizována bez zbytečného odkladu.“ Jinými slovy do Vietnamu už nebylo třeba letět v roce  2024 znovu, vše bylo vyřízeno již v roce 2023.

Na Kverulantovu otázku, jaké byly přínosy jednotlivých cest pro Českou republiku, se mu od PSP dostalo pouze obecné odpovědi: „Hlavním přínosem meziparlamentní spolupráce je především výměna zkušeností z činnosti zákonodárných sborů a získávání nových poznatků a zkušeností, které lze využít při výkonu poslaneckého mandátu.“  „Pro úplnost dodáváme, že povinnost vypracovat zprávy ze zahraničních cest není v zákoně o jednacím řádu Poslanecké sněmovny zakotvena.“

Vzpomínková cesta do Tádžikistánu

Druhá nejdražší cesta za sledované období působí poněkud kuriózně. Místopředseda PSP Jan Bartošek (KDÚ-ČSL) ve dnech 13. až 19. července 2024 vykonal vzpomínkovou pouť do Tádžikistánu. Údajně po stopách míst věznění a posledního odpočinku československých legionářů z období 1. světové války. Vzpomínková cesta Jana Bartoška vyšla daňové poplatníky na 2,3 miliony korun. I tentokrát se letělo armádním speciálem Airbus. 

Izrael

Třetí nejdražší cestou byl výlet do Izraele od 9. do 14. 6. 2024. Cesty se zúčastnilo 8 poslanců, a to Pavel Žáček (ODS), Robert Králíček (ANO), Michal Zuna (TOP 09), Pavel Sadovský (ANO), Karel Krejza (ODS), Radovan Vích (SPD), Šimon Heller (KDU-ČSL), Michal Ratiborský (ANO). Oficiálním důvodem bylo jednání s partnerským výborem pro bezpečnost. Opět se letělo jedním z vládních speciálů a cesta vyšla daňové poplatníky na 1,8 milionu korun.

Francie a Velká Británie

Na velmi podobné peníze, tedy 1,8 milionů korun, vyšla účast v delegaci ministryně obrany Jany Černochové (ODS). Do Francie a Velké Británie v srpnu 2024 letěli dva poslanci z obranného výboru, a to Pavel Žáček(ODS) a Josef Flek (STAN).

Přehled všech cest

V následující tabulce naleznete přehled všech delegací Poslanecké sněmovny, jejích orgánů a poslanců do zahraničí od 1. 1. – 30. 9. 2024. Jen cesta uskutečněná 22. – 25. 9. 2024 nebyla v době, kdy Kverulant žádal PSP o informace, ještě vyúčtována. Celkem níže uvedené cesty stály daňové poplatníky více než 27 milionů korun.

Přehled vyslání delegací Poslanecké sněmovny, jejích orgánů a poslanců do zahraničí od 1. 1. – 30. 9. 2024

Nejdražší cestovatelé

Nyní se pojďme podívat na to, kdo od 1. ledna do konce září 2024 utratil z peněz daňových poplatníků nejvíc. Byla to celkem jednoznačně předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, ta utratila za cesty celkem téměř 4 miliony korun (3 792 862 Kč). Její nejdražší cestou byla oficiální návštěva Arménské republiky a Ázerbájdžánu na přelomu ledna a února 2024. Opět se letělo ministerským speciálem a cesta stála celkem téměř 1,5 milionu (1 492 791 Kč). Druhou nejdražší cestou byla pracovní návštěva Spojeného království Velké Británie a Severního Irska za milion (1 097 963 Kč). Opět vládním speciálem si Markéta Pekarová Adamová, zaletěla i na konference předsedů parlamentů zemí EU do Španělska. I tato cesta stála milion (948 089 Kč). Předsedkyně dolní komory měla potřebu zaletět si i do Francie na Women Speakers Summit. Ministerstvo obrany jí k tomu opět poskytlo vládní speciál a daňové poplatníky tato cesta vyšla na půl milionu korun (555 620 Kč). Vládním speciálem letěla Pekarová Adamová i do poměrně blízké Vídně, a to na konferenci předsedů EUSDR (Evropská strategie pro podunajský region). Cesta speciálem vyšla na 293 898 Kč. Připomeňme si, že jízdenka do I. třídy z Prahy do Vídně rychlíkem Vindobona stála v lednu 2025 necelých 2,5 tisíce korun.

Na druhém místě v anti soutěži o to, kdo daňovým poplatníkům pustil žilou nejvíce, jsou páni poslanci Tomáš Dubský (STAN) a David Pražák (ANO). Cesta každého z nich na Filipíny a do Vietnamu stála 3,327 milionu korun.

Třetí místo obsadil místopředseda PSP Jan Bartošek (KDÚ-ČSL). K bronzové medaili mu pomohla vzpomínková pouť do Tádžikistánu. Tu pak už jen doplnil schůzkou koordinátorů česko-bavorské parlamentní spolupráce. Celkem tak utratil 2,323 milionu korun.

Utratit z kapes daňových poplatníků za prvních 9 měsíců roku 2024 více než milion korun dokázal už jen Pavel Žáček (ODS). Dosáhl toho tím, že absolvoval 6 cest. Tím však nepřekonal rekord Lucie Potůčkové (STAN), ta za stejné období vycestovala celkem 10 krát. Však si také na dietách přišla na téměř 70 tisíc korun. Poslankyně Potůčková je členkou devíti meziparlamentních skupin, které Kverulant považuje za jakési parlamentní cestovatelské kluby.  

Nejdražší cesty do zahraničí

Více než 60 cestovatelských klubů poslanců

Takových klubů má poslanecká sněmovna hodně, více než 60. Jen namátkou: je to Meziparlamentní skupina Austrálie a Nový Zéland (16 členů), dále Bahrajnské království (5 členů), Čína (18 členů), Chile (11 členů), Itálie (32 členů), Izrael (73 členů), Japonsko (17 členů), Kanada (17 členů), Korejská republika (9 členů), Mexiko (9 členů), Řecko (15 členů), Spojené státy americké (48 členů), Španělské království (12 členů), Tanzanie (7 členů) a Republika Myanmarský svaz (6 členů). Samozřejmě platí, že čím atraktivnější země je, tím více má „cestovatelský klub“ členů. A v každé skupině nalezneme poslance napříč politickým spektrem.

Rok 2025 je posledním rokem této poslanecké sněmovny a tak lze očekávat, že zejména poslanci, kteří už nebudou kandidovat, si ze sněmovny udělají bezplatnou cestovní kancelář do exotických destinací a využijí k tomu „cestovatelské kluby“.

Rozpočet

Původně byla v rozpočtu Poslanecké sněmovny v položce cestovné schválena částka 23,89 milionu korun, ta však byla v průběhu roku 2024 navýšena na 24,140 milionu korun. Z této částky PSP ke konci roku 2024 vyčerpala 16,258 milionu korun. To je dobrá zpráva, ale jak už bylo uvedeno, tak v této částce není minimálně 20 milionů korun za lety armádním speciálem.

Ohlédnutí

Jak už bylo uvedeno, Kverulant.org již dvakrát přistihl poslance na výletě na Machu Picchu, do Austrálie a na Nový Zéland. Podrobnosti nejen o těchto cestách, ale také o Kanadské dámské jízdě naleznete v kauze Poslanci na výletech za peníze daňových poplatníků.

Článek vyšel 13.1.2025 na kveruland.org.

Článek byl publikován 14.1.2025


© 2025-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.