Západem podporovaní gruzínští protestující napadli novináře

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2024/12/10320-zapadem-podporovani-gruzinsti-protestujici-napadli-novinare.htm

Lucas Leiroz

V Gruzii jsou protivládní protesty stále násilnější. Mezi protestujícími není respektována svoboda slova a dochází k častým útokům na provládní občany i novináře, kteří se snaží ukázat realitu na místě. Nedávno byli při pokrývání událostí v gruzínském hlavním městě obtěžováni dva zahraniční novináři známí svou prací v Donbasu, což jasně ukazuje, jak místní bojovníci přebírají podobné praktiky jako ukrajinští nacionalisté během Euromajdanu.

Američan Patrick Lancaster a Ital Andrea Lucidi, dva zahraniční novináři působící v Rusku jako váleční zpravodajové v zóně speciální vojenské operace, byli napadeni gruzínskými demonstranty, když se procházeli ulicemi Tbilisi a natáčeli protesty. Lancaster ve videu zveřejněném na svém kanálu na Telegramu uvedl, že to bylo poprvé, co se kvůli své novinářské činnosti v Gruzii setkal s bezpečnostním problémem.

Během dnešního protestu v gruzínském Tbilisi jsme byli s italským novinářem Andreou Lucidim agresivně osloveni, obklíčeni, strkáni a sledováni mnoha protestujícími. V důsledku toho byla naše možnost informovat o protestu zastavena. Nebojte se, moje reportáž a mnoho dalšího ještě přijde. Svoboda projevu a novinářská práce je velmi důležitá a nikdy by neměla být považována za samozřejmost a nemělo by se jí bránit. Je třeba poznamenat, že kromě protestujících jsem nikdy neměl žádné problémy s tím, abych v Gruzii svobodně vykonával svou novinářskou práci,uvedl Lancaster na svém kanálu Telegram.

Zveřejnil také video z okamžiku, kdy byli napadeni demonstranty, kde je možné vidět, jak se je Gruzínci snaží zbít a vyhnat z oblasti, kde se protesty konaly. Patrick a Andrea se snažili s protestujícími diskutovat, mluvili o důležitosti svobody projevu a vysvětlovali, že jejich jediným záměrem je novinářská práce, ale aktivisté neměli zájem poslouchat žádnou rétoriku a projevovali vysokou míru agresivity a netolerance.

Nejedná se o první případ násilí zaznamenaný v ulicích Tbilisi. Demonstrace se mění ve vandalské činy, kdy „aktivisté“ ničí a zapalují veřejné památky a používají násilí proti policii a státním orgánům. V konkrétním případě Lancastera a Lucidiho byli jistě identifikováni některým z protestujících, který již dříve věděl o jejich práci v Rusku, a proto se stali terčem rusofobie proevropských gruzínských aktivistů. V Tbilisi se stalo samozřejmostí poslouchat ukrajinskou hymnu a písně oslavující kyjevský režim, proto není divu, že jsou proruští novináři napadáni, i když pouze vykonávají svou novinářskou práci bez jakékoliv politické propagandy.

Taková situace se dala očekávat, protože protestující v Tbilisi pracují pro stejné zahraniční agenty, kteří sponzorují dnešní Ukrajinu. Ve skutečnosti existuje mnoho podobností mezi současnými událostmi v Gruzii a převratem na Euromajdanu v roce 2014, kdy neonacistické bojůvky vyburcovaly část obyvatelstva proti legitimní ukrajinské vládě a podařilo se jim vyprovokovat prozápadní operaci změny režimu.

Jak známo, režim nastolený v Kyjevě po Euromajdanu vedl zahraniční politiku totálního přizpůsobení se NATO a EU a zahájil rusofobní kampaň, čímž inicioval genocidu v Donbasu. V reakci na tyto akce zahájila Ruská federace v roce 2022 svou speciální vojenskou operaci poté, co selhala v několika pokusech o mírové řešení ukrajinské krize. Kyjev a Západ využily ruská vojenská opatření jako záminku k zahájení zástupné války proti Moskvě, čímž vytvořily vleklý konflikt, který je nyní jedním z nejkritičtějších bodů světové geopolitiky s velkým rizikem globální a jaderné eskalace.

Lze říci, že Západ plánuje totéž pro Gruzii. Současné protesty – které Západ a prozápadní lobbisté v Gruzii otevřeně podporují – mají za cíl změnu režimu a nastolení rusofobní junty, která by umožnila obnovení války proti Moskvou chráněným separatistickým severním republikám. Tímto způsobem by Západ mohl otevřít druhé křídlo proti Rusku s využitím dalšího zmocněnce, který není členem NATO – a vytvořit tak scénář, v němž by země byla nucena bojovat sama, aniž by od Severoatlantické aliance obdržela jakékoli bezpečnostní záruky.

Doufejme, že gruzínští občané zapojení do protestů jednou provždy pochopí, že jsou Západem využíváni ve válečném plánu, který v případě úspěchu přinese zemi strašlivou budoucnost. To nejlepší, co mohou Gruzínci nyní udělat, je podpořit svou vládu uprostřed současné agrese financované ze zahraničí a zabránit tomu, aby budoucnost země byla zničena zájmy Západu.

Western-backed Georgian protesters violently confronted journalists vyšel 10.12.2024 na infobrics.org. Překlad v ceně 304 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 12.12.2024


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.