Na hraně

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2024/11/10302-na-hrane.htm

Scott Ritter

Jedno staré přísloví říká: „Dělej voloviny a zjistiš to.“ Dne 19. listopadu vypálila Ukrajina šest raket americké výroby na cíl nacházející se na ruském území. Dne 20. listopadu vypálila Ukrajina až tucet střel s plochou dráhou letu Storm Shadow britské výroby proti cíli nacházejícímu se na ruském území. Dne 21. listopadu vypálilo Rusko novou raketu středního doletu proti cíli na ukrajinském území.

Ukrajina a její američtí a britští spojenci dělali blbosti.

A nyní zjistili: pokud zaútočíte na matičku Rus, zaplatíte za to vysokou cenu.

V časných ranních hodinách 21. listopadu Rusko odpálilo raketu, která zasáhla továrnu Južmaš v ukrajinském městě Dněpropetrovsk. Několik hodin poté, co tato raketa, která byla odpálena z ruské raketové zkušební střelnice v Kapustin Jaru, zasáhla svůj cíl, vystoupil ruský prezident Vladimir Putin v ruské televizi, kde oznámil, že Ruskem odpálená raketa, kterou média i západní zpravodajské služby klasifikovaly jako experimentální modifikaci rakety RS-26, kterou Rusko zakonzervovalo v roce 2017, byla ve skutečnosti zcela novou zbraní známou jako „Orešník“, což v ruštině znamená „lískový oříšek“. Putin poznamenal, že raketa je stále ve fázi testování a že bojový start proti Ukrajině byl součástí zkoušky, která byla podle jeho slov „úspěšná“.

Putin prohlásil, že raketa, která letěla ke svému cíli více než desetinásobnou rychlostí zvuku, je neporazitelná. „Moderní systémy protivzdušné obrany, které existují ve světě, ani protiraketová obrana vytvořená Američany v Evropě, nemohou takovou raketu zachytit,“ řekl Putin.

Putin uvedl, že Orešník byl vyvinut v reakci na plánované nasazení hypersonické rakety Dark Eagle, která je sama o sobě raketou středního doletu, Spojenými státy. Oreshnik byl navržen tak, aby „odrážel“ schopnosti USA a NATO.

Následujícího dne, 22. listopadu, se Putin setkal s vrchním velitelem strategických raketových vojsk Sergejem Karakajevem, kde bylo oznámeno, že raketa Orešník bude okamžitě uvedena do sériové výroby. Podle generála Karakajeva by Oreshnik po nasazení mohl zasáhnout jakýkoli cíl v Evropě bez obav ze zachycení. Podle Karakajeva raketový systém Orešnik rozšířil bojové možnosti ruských strategických raketových sil o ničení různých typů cílů v souladu s jejich zadanými úkoly, a to jak v nejaderných, tak v jaderných hlavicích. Vysoká operační pohotovost systému podle Karakajeva umožňuje opětovné zaměření a zničení jakéhokoli určeného cíle v nejkratším možném čase.

„Střely budou mluvit samy za sebe“

Okolnosti, které vedly Rusko k odpálení něčeho, co lze označit za strategický zbraňový systém proti Ukrajině, se odehrály v průběhu posledních tří měsíců. Dne 6. září odcestoval americký ministr obrany Lloyd Austin do německého Ramsteinu, kde se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který na Lloyda naléhal, jak je důležité, aby USA udělily Ukrajině povolení k použití raketového systému ATACMS (Army Tactical Missile System) americké výroby na cíle nacházející se uvnitř hranic Ruska před rokem 2014 (tyto zbraně již dříve Ukrajina použila proti území, které si nárokuje Rusko, ale které je považováno za sporné – Krym, Cherson, Záporoží, Doněck a Lugansk). Zelenskij se rovněž zasadil o to, aby USA souhlasily s udělením podobných povolení týkajících se střel s plochou dráhou letu Storm Shadow britské výroby.

Ukrajina tyto zbraně vlastnila a použila je proti sporným ruským územím. Kromě toho, že tyto zbraně získaly několik titulků na novinových stránkách, měly prakticky nulový znatelný dopad na bojiště, kde ruské síly měly převahu v boji proti houževnatým ukrajinským obráncům.

Ministr Austin naslouchal, zatímco Zelenskij předkládal své argumenty pro zelenou k použití ATACMS a Storm Shadow proti ruským cílům. „Potřebujeme mít tuto schopnost dalekého dosahu nejen na rozděleném území Ukrajiny, ale také na ruském území, aby bylo Rusko motivováno usilovat o mír,“ argumentoval Zelensky a dodal: “Musíme přimět ruská města a dokonce i ruské vojáky, aby se zamysleli nad tím, co potřebují: mír, nebo Putina.“

Austin požadavek ukrajinského prezidenta odmítl s tím, že v probíhajících bojích mezi Ukrajinou a Ruskem nebude rozhodující ani jedna vojenská zbraň, a zdůraznil, že použití amerických a britských zbraní k útoku na cíle uvnitř Ruska by pouze zvýšilo šance na eskalaci konfliktu a přivedlo by jaderně vyzbrojené Rusko do přímého boje proti silám NATO.

Dne 11. září odcestoval americký ministr zahraničí Antony Blinken v doprovodu britského ministra zahraničí Davida Lammyho do ukrajinského hlavního města Kyjeva, kde Zelenskij na oba muže znovu naléhal ohledně povolení použít ATACMS a Storm Shadow na cíle uvnitř Ruska. Oba muži to odmítli a ponechali tuto záležitost na schůzce, kterou mají v pátek 13. září naplánovanou americký prezident Joe Biden a britský premiér Kier Starmer.

Následujícího dne, 12. září, vystoupil ruský prezident Vladimir Putin v ruském Petrohradě s projevem pro tisk, v němž se zabýval otázkou možného použití zbraní americké a britské výroby Ukrajinou. „To bude znamenat, že země NATO – Spojené státy a evropské země – budou ve válce s Ruskem,“ řekl Putin. „A pokud tomu tak bude, pak s ohledem na změnu podstaty konfliktu přijmeme příslušná rozhodnutí v reakci na hrozby, které nám budou hrozit.“

Prezident Biden vzal slova ruského prezidenta na vědomí, a přestože na něj premiér Starmer tlačil, aby dal zelenou použití systémů ATACMS a Storm Shadow Ukrajinou, rozhodl se pokračovat v politice USA, která takové akce zakazuje.

A tak to zůstalo až do 18. listopadu, kdy prezident Biden v reakci na zprávy, že Severní Korea vyslala do Ruska tisíce vojáků, aby se zapojili do bojů proti ukrajinským silám, změnil kurz a povolil, aby byly zpravodajské informace poskytnuté Spojenými státy převedeny na údaje, které slouží k navedení raket ATACMS a Storm Shadow na jejich cíle. Tyto cíle poskytl Zelenskij USA již v září, kdy ukrajinský prezident navštívil Bidena v Bílém domě. Zelenskij učinil úder na tyto cíle raketami ATACMS a Storm Shadow klíčovou součástí svého takzvaného „plánu vítězství“.

Po udělení souhlasu ze strany USA Zelenskij promluvil k tisku. „Dnes se v médiích hodně mluví o tom, že jsme dostali povolení k příslušným akcím,“ řekl. „Údery se nedělají slovy. Takové věci nepotřebují oznámení. Střely budou mluvit samy za sebe.“

Následující den, 19. listopadu, Ukrajina vypálila šest raket ATACMS proti cílům poblíž ruského města Brjansk. Den poté – 20. listopadu – vypálila Ukrajina rakety Storm Shadow proti ruskému velitelskému stanovišti v ruské provincii Kursk.

Ukrajinské rakety promluvily.

Ruská odpověď

Krátce poté, co došlo k útokům Storm Shadow na Kursk, začaly ukrajinské účty na sociálních sítích informovat o tom, že ukrajinská rozvědka zjistila, že Rusové připravují k odpálení proti Ukrajině raketu RS-26 Rubež. Tyto zprávy naznačovaly, že zpravodajské informace pocházejí z varování poskytnutých Spojenými státy, včetně obrazového materiálu, a také ze zachycené rádiové komunikace ze zkušebního raketového zařízení Kapustin Jar, které se nachází východně od ruského města Astrachaň.

RS-26 byla raketa, která mohla být v závislosti na konfiguraci užitečného zatížení klasifikována buď jako mezikontinentální balistická raketa (ICBM, což znamená, že mohla dosáhnout doletu přes 5 500 kilometrů), nebo jako raketa středního doletu (IRBM, což znamená, že mohla doletět do vzdálenosti 1 000 až 3 000 kilometrů). Vzhledem k tomu, že raketa byla vyvíjena a testována v letech 2012-2016, znamenalo by to, že RS-26 by byla buď prohlášena za ICBM a byla by započítána jako součást Smlouvy o novém startu, nebo za IRBM, a jako taková by byla zakázána Smlouvou o likvidaci raket středního doletu (INF). Smlouva INF byla v platnosti od července 1988 a úspěšně nařídila odstranění celé kategorie jaderných zbraní, které byly považovány za jedny z nejvíce destabilizujících na světě.

V roce 2017 se ruská vláda rozhodla zastavit další vývoj RS-26 vzhledem ke složitostem, které přinášejí konkurenční omezení kontroly zbrojení.

V roce 2019 tehdejší prezident Donald Trump odstoupil od smlouvy INF. Spojené státy okamžitě zahájily zkoušky střel středního doletu a oznámily záměr vyvinout novou rodinu hypersonických střel středního doletu známou jako Dark Eagle.

Navzdory této provokaci vyhlásila ruská vláda jednostranné moratorium na výrobu a rozmísťování raket IRBM a prohlásila, že toto moratorium zůstane v platnosti, dokud USA nebo NATO nerozmístí na evropské půdě raketu IRBM.

V září 2023 rozmístily USA v rámci cvičení NATO v Dánsku nový kontejnerový odpalovací systém schopný odpalovat řízené střely Tomahawk. Po ukončení cvičení USA odpalovací zařízení z Dánska stáhly.

Koncem června 2024 ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko obnoví výrobu raket středního doletu, přičemž se odvolal na rozmístění amerických raket středního doletu v Dánsku. „Musíme zahájit výrobu těchto úderných systémů a poté na základě aktuální situace rozhodnout, kam je – bude-li to nutné k zajištění naší bezpečnosti – umístit,“ uvedl Putin.

V té době západní média spekulovala o tom, že zakonzervované RS-26 budou znovu uvedeny do výroby.

Když Ukrajina 20. listopadu oznámila, že zjistila, že se RS-26 připravuje ke startu, mnozí pozorovatelé (včetně mě) tuto možnost připustili vzhledem k červnovému prohlášení prezidenta Putina a s tím spojeným spekulacím. Když tedy v noci na 21. listopadu Ukrajinci oznámili, že z Kapustin Jar byla odpálena raketa RS-26 proti zařízení na výrobu raket ve městě Dněpropetrovsk, byly tyto zprávy brány za bernou minci.

Jak se ukázalo, všichni jsme se mýlili.

Zdá se, že ukrajinská rozvědka po prozkoumání trosek rakety z útoku toto tvrzení potvrdila. Zatímco RS-26 byla derivátem ICBM SS-27M a využívala její první a druhý stupeň, Orežnik podle Ukrajinců využíval první a druhý stupeň nové ICBM „Kedr“ (Cedr), která je v počátečním stádiu vývoje. Navíc se zdá, že nosný systém zbraně je převzat z nově vyvíjené rakety Yars-M, která místo tradičních vícenásobných nezávisle zaměřených návratových prostředků (MIRV) používá nezávislé návratové prostředky neboli IPBV, v ruštině známé jako blok individualnogo razvedeniya (BIR).

V klasické zbraňové konfiguraci moderních ruských raket obsahuje všechny MIRV závěrečný stupeň rakety, známý také jako vozidlo po odpálení (PBV nebo autobus). Jakmile raketa opustí zemskou atmosféru, PBV se oddělí od těla rakety a poté samostatně manévruje a uvolní každou hlavici v místě potřebném k dosažení zamýšleného cíle. Protože jsou všechny hlavice MIRV připojeny ke stejnému PBV, jsou hlavice uvolňovány nad cíli, které jsou na relativně lineární dráze, což omezuje oblast, kterou lze zasáhnout.

Střela využívající konfiguraci IPBV však může vypustit každou návratovou hlavici současně, což umožňuje, aby každá hlavice sledovala nezávislou trajektorii ke svému cíli. To umožňuje větší flexibilitu a přesnost.

Oreshnik byl navržen tak, aby mohl nést čtyři až šest IPBV. Ten, který byl použit proti Dněpropetrovsku, byl systém se šesti IPBV. Každá bojová hlavice obsahovala v pořadí šest samostatných submunicí, které se skládaly z kovových střel vykovaných z exotických slitin, jež jim umožňovaly zachovat si tvar během extrémního tepla vznikajícího při hypersonické rychlosti při vstupu do atmosféry. Tyto střely nejsou výbušné; spíše využívají kombinovaných účinků kinetického nárazu při vysoké rychlosti a extrémního tepla pohlceného exotickou slitinou ke zničení zamýšleného cíle při dopadu.

Vojenský průmyslový cíl zasažený raketou Oreshnik byl zasažen šesti nezávislými hlavicemi, z nichž každá obsahovala šest submunicí. Celkem bylo na dněpropetrovský objekt zasaženo 36 samostatných kusů munice, které způsobily ničivé škody, včetně poškození podzemních výrobních zařízení, která Ukrajina a její spojenci v NATO používají k výrobě raket krátkého a středního doletu.

Tato zařízení byla zničena.

Ke slovu se dostali i Rusové.

Zpět do budoucnosti

Pokud je historie soudcem, bude Orešník z hlediska operační koncepce pravděpodobně zrcadlovým obrazem rakety sovětské éry, Skorostu, která byla vyvíjena od roku 1982 jako protiváha plánovaného rozmístění balistické rakety středního doletu Pershing II Spojenými státy v západním Německu. Stejně jako Orešnik byla i Skorost spojením technologií z tehdy vyvíjených raket, včetně pokročilé verze SS-20 IRBM, dosud nerozmístěné ICBM SS-25 a stále vyvíjené SS-27. Výsledkem byla silniční dvoustupňová raketa, která mohla nést buď konvenční, nebo jadernou nálož a která používala šestinápravový transportér-odpalovací zařízení (RS-26 i Orešník rovněž používají šestinápravový TEL).

V roce 1984, kdy se Skorost blížil k dokončení, prováděla sovětská strategická raketová vojska cvičení, na nichž jednotky SS-20 nacvičovaly taktiku, kterou by používaly jednotky vybavené Skorostem. Plánovalo se, že budou vytvořeny celkem tři pluky raket Skorost, které budou zahrnovat celkem 36 odpalovacích zařízení a více než 100 raket. Základny pro tyto jednotky byly vybudovány v roce 1985.

Rakety Skorost nebyly nikdy nasazeny; jejich výroba byla zastavena v březnu 1987, kdy se Sovětský svaz připravoval na realitu smlouvy INF, která by systém Skorost zakázala.

Historie systému Skorost je důležitá, protože operační požadavky na tento systém – zrcadlit rakety Pershing II a rychle je zasáhnout v době války – jsou stejným posláním, které bylo dáno raketě Oreščik, přičemž Temný orel nahradil Pershing II.

Oreshnik však může zasáhnout i jiné cíle, včetně logistických zařízení, velitelských a řídicích zařízení, zařízení protivzdušné obrany (Rusové ostatně právě zařadili na seznam cílů Oreshniku nové zařízení protiraketové obrany Mk. 41 Aegis Ashore, které bylo aktivováno na polském území).

Stručně řečeno, Oreshnik mění pravidla hry ve všech směrech. Ve svém vystoupení z 21. listopadu Putin pokáral Spojené státy a poznamenal, že rozhodnutí prezidenta Trumpa odstoupit v roce 2019 od smlouvy INF bylo pošetilé, což ještě umocnilo hrozící rozmístění rakety Oreshnik, která by byla podle smlouvy zakázána.

Dne 22. listopadu Putin oznámil, že raketa Orešnik má vstoupit do sériové výroby. Poznamenal také, že Rusové již mají značné zásoby raket Oreshnik, které by Rusku umožnily reagovat na případné nové provokace ze strany Ukrajiny a jejích západních spojenců, čímž odmítl hodnocení západních zpravodajských služeb, které tvrdily, že Rusové jako experimentální systém nemají schopnost opakovat útoky, jako byl ten, který se odehrál 21. listopadu.

Jako konvenčně vyzbrojená zbraň poskytuje Orešnik Rusku prostředky k zasažení strategických cílů, aniž by se uchýlilo k použití jaderných zbraní. To znamená, že pokud by se Rusko rozhodlo zasáhnout cíle NATO kvůli jakékoli budoucí ukrajinské provokaci (nebo přímé provokaci ze strany NATO), může tak učinit, aniž by se uchýlilo k použití jaderných zbraní.

Připravenost na jadernou výměnu

Již tak komplikovanou situaci komplikuje skutečnost, že zatímco se USA a NATO snaží vypořádat se znovuobjevením ruské hrozby raket středního doletu, která odráží hrozbu raket SS-20, jejichž výskyt v 70. letech minulého století uvedl Američany a jejich evropské spojence do stavu paniky, Rusko v reakci na samotné akce, které podnítily znovuobjevení zbraní INF v Evropě, vydalo novou jadernou doktrínu, která snižuje práh pro použití jaderných zbraní Ruskem.

Původní doktrínu jaderného odstrašování zveřejnilo Rusko v roce 2020. V září 2024, v reakci na debatu probíhající v USA a NATO o povolení Ukrajině použít rakety americké a britské výroby k útoku na cíle na ruském území, prezident Putin pověřil svou radu národní bezpečnosti, aby na základě nových skutečností navrhla revizi doktríny z roku 2020.

Přepracovaný dokument podepsal Putin 19. listopadu, tedy ve stejný den, kdy Ukrajina odpálila šest raket ATACMS americké výroby proti cílům na ruském území.

Po oznámení přijetí nové jaderné doktríny byl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novináři dotázán, zda by ukrajinský útok na Rusko s použitím raket ATACMS mohl potenciálně vyvolat jadernou odpověď. Peskov poznamenal, že ustanovení doktríny umožňuje použití jaderných zbraní v reakci na konvenční úder, který vyvolává kritické hrozby pro svrchovanost a územní celistvost Ruska. Peskov rovněž poznamenal, že podle nového znění doktríny by útok jakékoli země podporované jadernou mocností představoval společnou agresi proti Rusku, která by v reakci na ni vyvolala použití jaderných zbraní ze strany Ruska.

Krátce po zveřejnění nové ruské doktríny zaútočila Ukrajina na území Ruska pomocí raket ATACMS.

Následující den Ukrajina zaútočila na území Ruska pomocí raket Storm Shadow.

Podle nové ruské jaderné doktríny by tyto útoky mohly vyvolat ruskou jadernou odpověď.

Nová ruská jaderná doktrína zdůrazňuje, že jaderné zbraně jsou „prostředkem odstrašení“ a že jejich použití Ruskem by bylo pouze „krajním a vynuceným opatřením“. Rusko podle doktríny „vynakládá veškeré nezbytné úsilí, aby snížilo jadernou hrozbu a zabránilo zhoršení mezistátních vztahů, které by mohlo vyvolat vojenské konflikty, včetně jaderných“.

Jaderné odstrašování, deklaruje doktrína, je zaměřeno na ochranu „suverenity a územní celistvosti státu“, odstrašení potenciálního agresora nebo „v případě vojenského konfliktu zabránění eskalaci nepřátelství a jeho zastavení za podmínek přijatelných pro Ruskou federaci“.

Rusko se rozhodlo, že se v této chvíli nebude odvolávat na svou jadernou doktrínu, a místo toho se rozhodlo zavést operační použití nové rakety Orešnik jako přechodné nejaderné odstrašující opatření.

Otázkou v této chvíli je, zda si Spojené státy a jejich spojenci uvědomují nebezpečí, které svým unáhleným jednáním při schvalování ukrajinských útoků na ruské území způsobili.

Odpověď se bohužel zdá být „pravděpodobně ne“.

Důkazem A jsou v tomto ohledu komentáře kontradmirála Thomase Buchanana, ředitele plánů a politiky J5 (strategie, plány a politika) Strategického velitelství USA, jednotného bojového velitelství odpovědného za odvrácení strategického útoku (tj. jaderné války) prostřednictvím bezpečné, zabezpečené, efektivní a důvěryhodné globální bojové kapacity a v případě pokynů být připraven zvítězit v konfliktu. Admirál Buchanan byl 20. listopadu hlavním řečníkem na konferenci Project on Nuclear Issues pořádané Centrem pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu, kde využil svých zkušeností osoby zodpovědné za proměnu prezidentských pokynů v přípravu a realizaci jaderných válečných plánů Spojených států.

Moderátor akce se při představování admirála Buchanana publiku opíral o jeho životopis, což navenek vzbuzovalo pocit důvěry v jaderné válečné zařízení Spojených států. Moderátor také poznamenal, že je náhoda, že admirál Thomas bude hovořit den poté, co Rusko oznámilo svou novou jadernou doktrínu.

Když však admirál Buchanan začal hovořit, takovéto vnímání bylo rychle smeteno realitou, že ti, kdo jsou zodpovědní za plánování a realizaci americké jaderné válečné doktríny, jsou naprosto bezradní v tom, k čemu jsou povoláni.

Když hovořil o amerických plánech pro jadernou válku, admirál Buchanan prohlásil, že „naše plány jsou dostatečné, pokud jde o akce, k nimž chtějí protivníka přimět, a my se nacházíme ve studii dostatečnosti“, přičemž poznamenal, že „současný evidovaný program je dostatečný dnes, ale nemusí být dostatečný do budoucna“. Dále formuloval, že tato studie „probíhá nyní a bude fungovat i v příští administrativě, a my se těšíme na pokračování této práce a na formulaci toho, jak by budoucí program mohl pomoci poskytnout prezidentovi další možnosti, pokud je bude potřebovat“.

Stručně řečeno, americké plány jaderné války jsou nesmyslné, což je vzhledem k nesmyslné realitě jaderné války výstižné.

Výroky admirála Buchanana jsou utvářeny jeho pohledem na svět, který je v případě Ruska ovlivněn výkladem ruských akcí a záměrů, který se soustředí na NATO a je odtržený od reality. „Prezident Putin,“ prohlásil admirál Buchanan, “projevuje stále větší ochotu používat jadernou rétoriku, aby přiměl Spojené státy a naše spojence v NATO přijmout jeho pokus o změnu hranic a přepsání historie. Nehledě na to, že tento týden byl dalším z těchto pokusů.“

Putin, pokračoval Buchanan, „potvrdil a aktualizoval svou doktrínu tak, že ji Rusko přepracovalo a zahrnulo do ní ustanovení, že jaderná odveta proti nejaderným státům by přicházela v úvahu, pokud by stát, který ji podporuje, byl podporován jaderným státem. To má vážné důsledky pro Ukrajinu a naše spojence v NATO.“

Ponechána stranou zůstala skutečnost, že současná krize kvůli Ukrajině souvisí se strategií NATO, která usilovala o rozšíření hranic NATO až k hranicím Ruska, přestože bylo ujištěno, že NATO se nerozšíří „ani o píď na východ“. Stejně tak Buchanan pomlčel o deklarovaném cíli administrativy prezidenta Bidena využít konflikt na Ukrajině jako zástupnou válku, jejímž cílem je způsobit Rusku „strategickou porážku“.

V tomto světle se ruská jaderná doktrína mění z nástroje zastrašování, jak to formuloval admirál Buchanan, na nástroj odstrašování – což kopíruje deklarovaný záměr amerického jaderného postoje, ale s mnohem větší jasností a cílem.

Admirál Buchanan sice své připomínky formuloval tak, že hned na začátku prohlásil, že pokud jde o jadernou válku, „tady nelze vyhrát. Nikdo nevyhraje. Víte, USA se k tomuto jazyku přihlásily. Jadernou válku nelze vyhrát, nikdy se nesmí vést atd.“.

Na otázku ohledně konceptu „vítězství“ v jaderné válce Buchanan odpověděl, že „je to jistě složité, protože se vydáváme mnoha různými cestami, abychom se bavili o tom, jaký je stav Spojených států v prostředí po jaderné výměně. A to je místo, kterému bychom se rádi vyhnuli, že? A tak když mluvíme o nejaderných a jaderných schopnostech, určitě nechceme, aby došlo k výměně, že?“

Správně.

Nejlepší by bylo, kdyby se tady zastavil. Ale admirál Buchanan pokračoval.

„Myslím, že všichni budou souhlasit s tím, že pokud musíme mít výměnu, pak ji chceme provést za podmínek, které jsou pro Spojené státy nejpřijatelnější. Tedy za podmínek, které jsou pro Spojené státy nejpřijatelnější, což nás staví do pozice, kdy můžeme nadále vést svět, že? Takže jsme do značné míry vnímáni jako světový lídr. A vedeme svět v oblasti, kde jsme zvažovali ztrátu? Odpověď zní ne, že? A tak by to bylo do bodu, kdy bychom si zachovali dostatečné – museli bychom mít dostatečné schopnosti. Museli bychom mít rezervní kapacity. Nevynaložili byste všechny své zdroje na to, abyste získali vítězství, že? Protože pak byste v tu chvíli neměli od čeho odrazovat.“

Z tohoto prohlášení vyplývají dvě věci. První je představa, že Spojené státy věří, že mohou bojovat a vyhrát jadernou „výměnu“ s Ruskem.

Druhou je představa, že Spojené státy mohou vyhrát jadernou válku s Ruskem a zároveň si zachovat dostatečnou strategickou jadernou kapacitu, aby po skončení jaderné války s Ruskem odradily zbytek světa od zapojení se do jaderné války.

„Vyhrát“ jadernou válku s Ruskem znamená, že Spojené státy mají plán, jak válku vyhrát.

Za přípravu těchto plánů je zodpovědný admirál Buchanan. Prohlásil, že tyto plány „jsou dostatečné, pokud jde o akce, k nimž chtějí protivníka přimět“, ale zjevně tomu tak není – Spojeným státům se nepodařilo odradit Rusko od vydání nové doktríny jaderné války a od toho, aby poprvé v historii použilo v boji strategickou balistickou raketu schopnou jaderného útoku.

Jeho plány selhaly.

A přiznává, že „současný rekordní program je dnes dostatečný, ale nemusí být dostatečný do budoucna“.

Což znamená, že nemáme žádný adekvátní plán do budoucna.

Ale máme plán.

Takový, který má přinést „vítězství“ v jaderné válce, kterou, jak Buchanan přiznává, nelze vyhrát a která by nikdy neměla být vedena.

Takový, který Spojeným státům umožní zachovat si ve svém arzenálu dostatek jaderných zbraní, aby mohly i nadále „být světovým lídrem“ a udržet si svou doktrínu jaderného odstrašování.

Doktríny, která by v případě, že se Spojené státy někdy zapojí do „jaderné výměny“ s Ruskem, selhala.

Existuje pouze jediný scénář, v němž by si Spojené státy mohly představit jadernou „výměnu“ s Ruskem, která by jim umožnila zachovat si smysluplný arzenál jaderných zbraní, který by byl schopen pokračovat v odstrašování.

A tento scénář zahrnuje preventivní jaderný úder proti ruským strategickým jaderným silám, jehož cílem je zlikvidovat většinu ruských jaderných zbraní.

Takový útok mohou provést pouze rakety Trident, které jsou umístěny na palubách ponorek třídy Ohio námořnictva Spojených států.

Podržte si tuto myšlenku.

Rusko podle záznamů tvrdí, že použití raket ATACMS a Storm Shadow Ukrajinou na cíle uvnitř Ruska stačí k tomu, aby podle jeho nové jaderné doktríny došlo k odvetnému použití jaderných zbraní.

V době psaní tohoto textu Spojené státy a Velká Británie jednají s Ukrajinou o možnosti povolení nových útoků na Rusko s použitím raket ATACMS a Storm Shadow.

Francie právě povolila Ukrajině použít proti cílům uvnitř Ruska rakety SCALP francouzské výroby (příbuzné raketě Storm Shadow).

A objevily se zprávy, že námořnictvo Spojených států právě oznámilo, že zvyšuje stav operační připravenosti svých rozmístěných ponorek třídy Ohio.

Je nejvyšší čas, aby všichni, ze všech oblastí života, pochopili, na jaké cestě se v současné době nacházíme. Pokud nebudeme mít kontrolu, události nás ženou po dálnici do pekel, která vede k jedinému cíli – jadernému Armagedonu, o němž se všichni shodují, že jej nelze vyhrát, a přesto se Spojené státy právě v této chvíli připravují na „vítězství“.

Jaderná „výměna“ s Ruskem, i kdyby se Spojeným státům podařilo provést překvapivý preventivní jaderný úder, by měla za následek zničení desítek amerických měst a smrt více než sta milionů Američanů.

A to v případě, že „vyhrajeme“.

A my víme, že jadernou válku nemůžeme „vyhrát“.

A přesto se na ni aktivně připravujeme.

Toto šílenství musí přestat.

Teď.

Ve Spojených státech právě proběhly volby, v nichž vítězný kandidát, nově zvolený prezident Donald Trump, vedl kampaň na platformě, jejímž cílem bylo ukončit válku na Ukrajině a vyhnout se jaderné válce s Ruskem.

A přesto se administrativa prezidenta Joea Bidena vydala politickým směrem, který usiluje o rozšíření konfliktu na Ukrajině a přivádí Spojené státy na samou hranici jaderné války s Ruskem.

To je přímá urážka pojetí americké demokracie.

Ignorování vyjádřené vůle lidu Spojených států, která se projevila hlasováním ve volbách, v nichž byla právě otázka války a míru v popředí volební kampaně, je urážkou demokracie.

My, občané Spojených států, nesmíme dovolit, aby tento šílený spěch do války pokračoval.

Musíme dát Bidenově administrativě na vědomí, že jsme proti jakémukoli rozšiřování konfliktu na Ukrajině, které s sebou nese možnost eskalace vedoucí k jaderné válce s Ruskem.

A musíme prosit nastupující Trumpovu administrativu, aby se vyslovila proti tomuto šílenému spěchu k jadernému zničení tím, že veřejně zopakuje svůj postoj k válce na Ukrajině a jaderné válce s Ruskem – že válka musí skončit hned a že nemůže dojít k jaderné válce s Ruskem vyvolané válkou na Ukrajině.

Musíme říci „ne“ jaderné válce.

Ve spolupráci s dalšími podobně smýšlejícími lidmi chci o víkendu 7. a 8. prosince uspořádat ve Washingtonu shromáždění, na kterém řekneme „ne“ jaderné válce.

Vyzývám Američany ze všech společenských vrstev, všech politických přesvědčení a všech sociálních tříd, aby se připojili a propůjčili svůj hlas této věci.

Sledujte toto místo, kde najdete další informace o tomto shromáždění.

Závisí na něm životy nás všech.

On the Brink vyšel 24.11.2024 na scottritter.substack.com. Překlad v ceně 1771 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 26.11.2024


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.