Kamerový systém v Chýni
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2024/09/10229-kamerovy-system-v-chyni.htm
Vladimír Stwora
Nevážení konšelé města Chýně
Když jsem se před zhruba 17 lety přistěhoval do vašeho městečka, bylo to ospalé místo s kulturním centrem v hospodě u Veselého kuchaře, kde se scházeli místní, aby při pivě a cigaretě prodiskutovali běh světa. Měli jsme paní doktorku Veselou která měla ordinaci přímo v budově obecního úřadu, což bylo pohodlné pro všechny, bylo to blízko a dalo se tam zaparkovat. Městečko bylo bezpečné, protože jeho obyvatelé tvořili jednak starousedlíci, jednak mladé rodiny s dětmi, které se sem stěhovaly z důvodu dobré dostupnosti do Prahy.
Hospoda U Veselého kuchaře skomírá, na jejím místě je čínské bistro a čínská večerka. Paní doktorku jste vyštvali z budovy obecního úřadu o několik set metrů dál do dvora, kde se dá jen obtížně parkovat, neboť dvůr je malý a plný zaparkovaných aut personálu a parkovací místa na ulici Hlavní jste nahradili ostrůvky trávníku.
Pak někoho z vás napadlo, že prostory bývalé ordinace v budově obecního úřadu můžete využít lépe a radostněji tím, tam zřídíte služebnu městské policie, pro kterou se ujalo výstižné označení městapo. Městapáci dostali kancelář i služební vůz s majáčkem koupený z prostředků města a jali se přemýšlet, co budou dělat. V městečku, kde nežijí nepřizpůsobiví ani migranti z Afriky, kde nekvete business s drogama ani s prostitucí, jinými slovy v městečku, kde byla odjakživa nízká kriminalita, to byl docela problém. Ale oni (městapáci) museli nějak obhájit smysl své existence. Ukázat, že jsou potřební.
Začali tím, že „vyzdobili“ ulice Chyně množstvím zbytečných dopravních značek. Zřídili jednosměrky, zákazy vjezdu, omezení rychlosti, v poslední době ze zoufalství dokonce nechávají malovat na vozovku široké kolmé bílé pruhy před křižovatkami s předností zprava.
Jednu z prvních značek zákazu vjezdu umístili na polní cestu u místní pláže rybníka Baška (ta značka už je pryč) a o několik dnů později jsem už viděl, jak tam kasíruji pokuty. Ale ani to nestačilo.
A pak na to konečně přišli. Kamery!
Jedna z prvních se objevila u kruhového objezdu na křižovatce tvaru T (kde je kruhový objezd zcela zbytečný) na ulici Rudenské, kde hlídá zločince, kteří by se odvážili zkrátit si cestu jízdou v protisměru. Následovaly další kamery u každého vjezdu do Chýně, ať jedete z kterékoliv strany doplněné o radar měřicí rychlost. Jinými slovy, někdo má absolutní kontrolu nad každým automobilem, který vjíždí a vyjíždí z města Chýně.
Kamery se ukázaly nesmírně užitečné. Městapáci konečně mohli zdůvodnit svou potřebnost. A tak přibývají další. Na všech možných i nemožných místech. Na křižovatce Rudenské a Hlavní jsou na jediném sloupu umístěny hned tři.
Kamera monitoruje i křižovatku Hájecká-Buková blízko mého bydliště, kde je mizivý provoz, ale díky ní víte o každé cestě autem každého obyvatele naší čtvrti. A kdo by si myslel, že unikne této kameře tím, že pojede autobusem nebo vlakem, taky si nepomůže. Další hlídá zastávku autobusu na křižovatce ulic Na Kališti a Ke Skále.
Je zvláštní, že kamery zcela chybí před obecním úřadem a před oběma školami.
Podle webových stránek města https://www.chyne.cz/info/kamerovy-system je těch kamer 32. Chyně má 4800 obyvatel, vychází nám tedy jedna kamera na 150 obyvatel. Slušné skóre.
Porovnejte například s městem Kladno (69 000 obyvatel), které má kamer 53, tedy jednu kameru na 1300 obyvatel. Ten nepoměr je dech beroucí.
Není bez zajímavosti, že v sousedním městečku Rudná (5400 obyvatel) jsou kamerové systémy jen na třech místech a v Hostivicích (9200 obytavel) nejsou kamery žádné. Přitom jsou to městečka větší a lidnatější než Chýně. Jak je to možné?
Na stránkách města Chýně uvádíte:
„S pořízenými daty je nakládáno v režimu přísného zabezpečení a v souladu s národními i evropskými právními normami. Městský kamerový a dohledový systém je zřízen v souladu s ustanovením § 24b zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů. Obrazový záznam je automaticky ukládán a přemazáván na zvláštním serveru“.
To je vágní a nedostatečné vysvětlení. KDO konkrétně má k záznamům přístup (policie, technické podpora, radní)? JAK DLOUHO jsou záznamy uchovávány? Měsíc? Rok? KDE jsou fyzicky uschovány (někde v cloudu třetí strany?) JAK je zabráněno jejich zneužití (například jsou záznamy šifrovány)?
§24b zákona 553/1991 Sb. je z roku 1991, kdy ještě technologie šmírování byla v plentách. Píše se v něm:
§ 24b
(1) Obecní policie je oprávněna, je-li to potřebné pro plnění jejích úkolů podle tohoto nebo jiného zákona, pořizovat zvukové, obrazové nebo jiné záznamy z míst veřejně přístupných, popřípadě též zvukové, obrazové nebo jiné záznamy o průběhu zákroku nebo úkonu.
(2) Jsou-li k pořizování záznamů podle odstavce 1 zřízeny stálé automatické technické systémy, je obecní policie povinna informace o zřízení takových systémů vhodným způsobem uveřejnit.
Ani slovo o tom, jak záznamy chránit, jak dlouho uchovávat, kdo má k ním přístup atd. Odvolávat se na tento zákon je účelový a čistý alibismus.
Vím, že budete argumentovat tím, že vy za to nemůžete, to předchozí zastupitelstvo. Ale vy máte možnost to změnit, kamery zrušit nebo redukovat. A neudělali jste NIC.
Mimochodem, díval jsem se na zveřejněné výsledky hlasování Zastupitelstva a Rady města Chýně. Ať se hlasovalo o čemkoliv, byly výsledky 99 % PRO, občas se někdo zdržel. PROTI nehlasoval nikdy nikdo. Za takovou konformitu názorů by se nestyděli ani v Severní Korei. Kdybyste místo přítomných členů Zastupitelstva a Rady tam posadili plyšové medvídky s packami nahoru, byl by výsledek stejný a bylo by to mnohem levnější.
Cítím se ve svém městečku čím dál víc jako v trestanecké kolonii. Nebo v Číně, kde komunistická strana vybavila kamerovými systémy všechna možná i nemožná místa za účelem totalitní kontroly obyvatel. Ve zmíněné Číně jsou často kamery doplněny technologii pro rozeznávání tváří. Je to logicky krok, který pokud ještě není instalován v Chýni, tak k tomu nezadržitelně spěje.
Chci vám sdělit, že usilovně hledám bydlení v některé z okolních vesnic a jakmile najdu, opustím toto město, které jste svým totalitářským přístupem proměnili v trestaneckou kolonii.
V.S.
P.S. Měl to být otevřený dopis zastupitelům města. Postoval jsem ho na Facebooku do recenze Skvělá lokalita k žití ve skupině Sousedské setkání v Chýni. Nevydržel tam ani 12 hodin. To mluví za všechno.
Článek byl publikován 21.9.2024
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.