Západ zapaluje rozbušku války

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2024/06/10135-zapad-zapaluje-rozbusku-valky.htm

Paul Craig Roberts

Západní média jsou stroj na lži. Západní vlády žijí v předstíraném světě vlastní beztrestnosti.V důsledku toho si západní národy neuvědomují nebezpečnou situaci, kterou Washington vytvořil ve vztahu k Rusku.

Takzvaná „mírová konference“ ve Švýcarsku byla podvodem. Rusko se jí nezúčastnilo, tak jak to mohla být mírová konference? Byla to propagandistická akce, která měla shromáždit podporu kolem washingtonské loutky Zelenského, jehož mandát vypršel a který vládne nelegitimně jako diktátor. Mnozí z účastníků odmítli podepsat prohlášení.

Zde je pravdivý popis situace. Západ jedná ve prospěch pokračující a rozšiřující se války. Loutce vypršelo funkční období a Zelenskij pokračuje ve funkci, přestože nebyl znovu zvolen. Západem vycvičená a vybavená ukrajinská armáda byla poražena. Rusko může kdykoli zvýšit ofenzívu a vyklidit ukrajinské síly z Ruskem obydlených oblastí, které byly znovu začleněny do Ruska. Reakce Západu na prohranou válku spočívá ve dvou bezohledných a nezodpovědných akcích. Jedním z nich je vyslání jednotek NATO, přičemž Francouzi jsou vyrážecím klínem, aby nahradili vyčerpané ukrajinské jednotky. Druhým je další provokace Kremlu vypálením raket delšího doletu na Rusko.

Putin a významní členové ruské vlády naznačili, že v případě potřeby se ruské jednotky přesunou do oblastí za obnovenou hranicí Ruska s tím, že čím delší dolet raket, tím hlouběji do Ukrajiny bude nárazníková oblast.

Není jasné, proč Washington vyprovokoval konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem, když bylo zřejmé, že Ukrajina nemá šanci zvítězit, a protože válka měla jistě sjednotit ruský lid za Putinem a zničit jakoukoli důvěru Západu v Kreml. A co je nejdůležitější, Západ ignoroval, že Rusku vnucuje existenční hrozbu. Kreml je přesvědčen, že Západ má v úmyslu Rusko zničit.

Putinovým záměrem po jeho oklamání Západem minskou dohodou bylo pouze vyhnat ukrajinské síly z ruských oblastí, které byly nyní znovu začleněny do Ruska. Putin si zřejmě neuvědomil, do jaké míry se Západ zapojí a rozšíří válku. Nyní, když Putin čelí vypuknutí větší války, jasně uvedl podmínky pro ukončení konfliktu. Řekl, že ruské vojenské akce skončí, až se zbývající ukrajinské síly stáhnou z Ruskem obydlených oblastí, které byly znovu připojeny k Rusku, a až Ukrajina bude souhlasit s tím, že se země nestane členem NATO a nebude mít na svém území cizí základny a rakety. To jsou rozumné a velkorysé podmínky.

Pokud budou tyto podmínky odmítnuty, hrozí Ukrajině další dobývání a tvrdší budoucí podmínky pro ukončení konfliktu.

Když byla Ukrajina po rozpadu Sovětského svazu odtržena od Ruska, měly být ruské provincie, které sovětští představitelé připojili k Ukrajině, ponechány Rusku. Ať už se jednalo o selhání předvídavosti nebo o zlý úmysl, byla to chyba, která vyústila v konflikt, jenž má potenciál zachvátit celý svět.

Rozdíl mezi studenou válkou 20. století a horkou válkou 21. století spočívá v tom, že v éře studené války se vedení USA a Sovětského svazu, chápající fatální povahu jaderných zbraní, snažilo o snížení napětí a budování důvěry, zatímco v 21. století se o vzájemné porozumění a vzájemnou bezpečnost snaží pouze Rusko. Washington podnítil konflikt a vyvolal existenční hrozbu pro Rusko tím, že rozšířil NATO k ruským hranicím a svrhl vlády bývalých ruských provincií.

Aby se Putin vyhnul válce, přistoupil na pokračující provokace a urážky. Ale nyní, tváří v tvář takovým bezohledným a nezodpovědným návrhům, jako jsou vojska NATO na Ukrajině a rakety dopadající hluboko do Ruska, se Putin naposledy pokusil uvést podmínky pro ukončení konfliktu. Tyto podmínky jsou nesmírně lepší než vypuknutí konfliktu, který by zničil Evropu a Spojené státy.

Dnešní nebezpečí je mnohem horší než kubánská krize. Tehdy si Washington nebezpečí uvědomoval. Dnes si to Washington neuvědomuje. Prezident John F. Kennedy si uvědomil, že USA umístěním amerických raket v Turecku vyprovokovaly sovětské rakety na Kubě. Kennedy a Chruščov uzavřeli vzájemnou bezpečnostní dohodu a oba rakety odstranili.

Putinovo diplomatické úsilí během prosince 2021 a února 2022 o uzavření vzájemné bezpečnostní dohody bylo Washingtonem, NATO a EU chladnokrevně odmítnuto. Vzhledem k hrozícímu vypuknutí velké války se Biden s Putinem stále nesetkal. Místo toho Biden vyvolal nepřátelství tím, že Putina označil za nového Hitlera. To je bezprecedentní míra nebo bezohledná nezodpovědnost.

Před námi stojí otázka: Putin bude i nadále přijímat provokace v naději, že změna washingtonského režimu v listopadových volbách umožní Západu přijít k rozumu, nebo má pravdu srbský prezident Vučič, že vlak už odjel ze stanice?

Vzhledem k tomu, že západní svět postrádá pravdivá média, mohou být lidé indoktrinováni „ruskou hrozbou“. I když si lidé uvědomují, že hrozbou je nátlak Washingtonu na Rusko, jsou bezmocní ovlivnit vládní politiku. Pro západní vlády je veřejné mínění něčím, čím je třeba manipulovat, nikoli něčím, čemu je třeba naslouchat.

Domnívám se, že Západ přesvědčil Putina, že Západ zamýšlí válku. Ani Putin nemá nekonečné množství trpělivosti. Místo toho, aby Západ uznal nebezpečnost situace a sedl si s Putinem, aby situaci zneškodnil, zapaluje rozbušku.

The West Is Lighting the Fuse of War vyšel 18.6.2024 na stránách PCR. Překlad v ceně 347 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 21.6.2024


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.