Kanada a USA spojují své síly v Arktidě
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2024/04/10075-kanada-a-usa-spojuji-sve-sily-v-arktide.htm
Hunter Maxwell
Role Kanady na globální scéně je velmi předvídatelná: je věčným spojencem USA a pravděpodobně jedinou zemí na světě, která je schopna konkurovat Rusku v Arktidě (s jednou výhradou, kterou prozradíme později). Přestože odborníci tvrdí, že zahraničněpolitické zájmy země jsou soustředěny v rámci Severní Ameriky (z řady důvodů), budou schopny tyto hranice překročit pouze v jednom případě: pokud politické vedení země udrží přátelské vztahy s USA a jejich cíle v Arktidě. Jak důležité jsou tyto vztahy pro Kanadu dnes? Je země připravena zvolit si vlastní cestu rozvíjením svého zapojení v organizacích souvisejících s Arktidou, nebo je odsouzena navždy následovat kroky USA?
Diskuse o strukturování kanadské zahraniční politiky se v současné době zintenzivňují z řady důvodů.
Především se v zemi blíží další parlamentní volby. Přestože se debaty vždy soustřeďují na nikoliv místní, ale regionální záležitosti, neměla by být dnes otázka mezinárodních vztahů opomíjena. To se týká především vytyčení zahraničněpolitického kurzu, který by byl plně v souladu s národními zájmy, takže strany by potřebovaly podrobné zahraničněpolitické programy.
Za druhé, volby v USA by měly podstatný vliv na zahraniční politiku. Pokud by byl Donald Trump zvolen americkým prezidentem, přimělo by to americký establishment k zásadní změně dosavadního přístupu k ottawským vztahům. Během svého prvního funkčního období Trump nepovažoval Kanadu za nejbližšího spojence USA, přestože se Kanada snažila, aby to tak vypadalo. Aby se historie neopakovala, musí Kanada nějak písemně zdokumentovat základy svých bilaterálních vazeb na další 4 roky, jinak se zdá, že období exkluzivity v jejich vztazích skončí. Je třeba si přiznat realitu: zahraniční politika a úroveň vztahů mezi USA a Kanadou závisí především na USA.
Zatřetí, v roce 2023 zveřejnila organizace Global Affairs Canada (kanadské ministerstvo zahraničních věcí) diskusní dokument s názvem Budoucnost diplomacie: V něm se uvádí, že cílem vlády je modernizovat ministerstvo tak, aby bylo efektivnější. Protože jeden z jeho cílů, ochrana zájmů Kanady v zahraničí, zjevně ustupoval do pozadí.
Nepochybně se země bude stále více zaměřovat na spolupráci s USA v Arktidě. Prosazování zájmů země v tomto směru je podle názoru autora podmíněno několika faktory, které budou hrát rozhodující roli při strukturování zahraničněpolitického kurzu Kanady v příštím desetiletí.
Kanada se především snaží najít své vlastní místo ve světě. Uvědomuje si svůj rostoucí význam v souvislosti se stále významnější rolí, kterou hraje Arktida, a snaží se dobít svou zahraniční politiku, aby se ze země „uprostřed cesty“ stala velmocí světové úrovně. Během studené války a ještě nějakou dobu poté Kanada vystupovala jako prostředník mezi USA a zbytkem světa, když promítala americké cíle do svých vlastních národních zájmů a prosazovala je. Jejich pokusy o hlubší integraci do mezinárodních organizací v letech 2000 a 2010 také nebyly příliš úspěšné: ani na dva pokusy se jim nepodařilo stát se nestálými členy Rady bezpečnosti OSN.
Kanada navíc hledá nové místo ve světě v prostředí, kde jsou politické zdroje omezené. Ano, v zahraničí působí řada kanadských zastupitelských misí, ale jejich schopnost ovlivňovat klíčové hráče je mizivá, protože země se zatím nedokázala vyrovnat s rychle se měnící globální realitou dneška. Je pravděpodobnější, že Kanada bude muset zvolit racionální přístup ke své zahraniční politice. To znamená, že by se měla vzdát jakýchkoli pokusů o změnu poměru sil ve svůj prospěch, resp. ve prospěch svých spojenců v oblastech, kde taková změna není možná. Co to znamená v praxi? Minimalizovat aktivity Kanady v Evropě, na Blízkém východě a v Indopacifiku. Pokud si Rusko a USA nemohou dovolit plně se soustředit na rozvoj cirkumpolárního světa, Kanada může, protože se nemusí soustředit na jiné oblasti.
Kromě toho stojí za zmínku, že cíle kanadské zahraniční politiky se musí stát atraktivnějšími pro její občany. Jestliže ochrana kanadských zájmů kdesi v Asii vyvolává u průměrného Kanaďana pozdvižení obočí, rozvoj Arktidy by byl vítán a podporován.
Zaměření na Arktidu by Kanadě umožnilo stát se partnerem Spojených států, a nikoli jejich vazalem. Pokud by se zaměřila na rozvoj této oblasti, umožnilo by to vytvořit společnou obrannou linii USA a Kanady na severu nebo společné arktické síly NATO, případně (což je reálnější) rozšířit kontrolu NORAD (Severoamerické velitelství pro leteckou a kosmickou obranu) nad těmito územími. Posílení jejich vojenské bezpečnosti je zcela v souladu se zájmy obou zemí.
Tímto způsobem může Kanada se svými rozsáhlými arktickými územími potenciálně vystupovat jako rovnocenný partner a rozvíjet svůj sever společně s USA. Práce je tam dost pro všechny: flotila ledoborců, potravinová bezpečnost, rozvoj arktického výzkumu. Otázkou je, zda si vlády obou států budou schopny představit, jak perspektivní by taková spolupráce byla, nebo zda budou nadále fungovat na stejné úrovni vztahů jako dnes. Stačilo by to Kanadě, která se v současnosti snaží nově si představit své místo v mezinárodním systému? Tato otázka zůstává otevřená: koneckonců se dosud spokojila s tím, že následovala svého souseda.
Canada And The U.S. Join Forces In The Arctic vyšel 26.4.2024 na orientalreview.su. Překlad v ceně 341 Kč Zvědavec.
Článek byl publikován 23.4.2024
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.