Nevědomost, její využití a výchova

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2024/04/10071-nevedomost-jeji-vyuziti-a-vychova.htm

Fred Reed

Demokracie možná není ta nejhloupější myšlenka, kterou člověk vymyslel, ale pro cokoli většího než malé město je to naprostá hloupost. Spočívá v představě, že veřejnost, která v průměru neví téměř nic, může volit vůdce v soutěži popularity mezi provinčními právníky, kteří vědí jen o málo víc a nemusí vědět nic jiného, než jak být zvoleni.

Demokracie možná není nejhloupější myšlenka, kterou člověk vymyslel, ale pro cokoli většího než malé město je to třaskavina. Spočívá v tom, že veřejnost, která v průměru neví téměř nic, může volit vůdce v soutěži popularity mezi provinčními právníky, kteří vědí jen o málo víc a od nichž se nevyžaduje, aby věděli něco jiného, než jak být zvoleni.

V demokracii je tato ignorace chráněnou vlastností, podobně jako mateřství, a zároveň ceněným zdrojem. Podle všeobecného souhlasu se ovládaní příliš nezabývají mentalitou zvolených vládců a vládci slavnostně hovoří o „moudrosti lidu“, který žádnou nemá. Novináři se zeptají: „Pane senátore, jaký máte názor na Afghánistán?“, ale nikdy ne: „Pane senátore, kde je Afghánistán?“ nebo „Umíte hláskovat Afghánistán?“.

Abychom pronikli do hloubky demokratického zmatení, mohli bychom se pomocí průzkumů zeptat, kolik voličů dokáže vyjmenovat tři čínská města kromě Pekingu, Šanghaje a Hongkongu. Nebo kolik z nich dokáže vyjmenovat i tato města. Nebo kolik z nich zná alespoň jedno datum z čínských dějin či dokáže vyjmenovat jedinou provincii. Přesto vědí, že Čína je dokonale strašná a nebezpečná.

Zeptejte se, které země hraničí s Kaspickým nebo Černým mořem. Nebo vážně, kolik z nich někdy slyšelo o Kaspickém moři. V dnešní politice se nejedná o drobnosti z kvízových pořadů, ale o vliv Washingtonu na výběr naší příští války“.

Podívejte se, kolik lidí slyšelo o Minských dohodách. Pokud ne, chybí jim křečovité pochopení války na Ukrajině. To, co si myslí, že vědí, pravděpodobně pochází ze CNN a MSNBC, vytrvalých šiřitelů ne tak docela.

Gallup: 21 % Američanů věří, že Slunce obíhá kolem Země.

Padesát čtyři procent Američanů čte pod úrovní šesté třídy.

Dobrá sázka je, že spodní třetina inteligentní populace neví vůbec nic o mezinárodních záležitostech a mimořádně málo o vnitrostátních. Vzhledem k děsivě špatným školám ve městech je další dobrou sázkou, že podíl černochů znalých mezinárodního zeměpisu nebo politiky je mizivě nízký. Vzhledem k tomu, že latinskoameričtí kardiochirurgové a systémoví programátoři neplavou přes Rio Bravo, aby na Floridě sbírali pomeranče, není pravděpodobné, že by podíl Hispánců byl výrazně lepší. Vezmeme-li to jako celek, žádná z těchto tří skupin není ani zdaleka způsobilá k volbám.„“

Zástupkyně Sheila Jackson Leeová (D-Texas) ohromila účastníky pondělní středoškolské akce věnované zatmění Slunce tvrzením, že Měsíc, který je pevný jako skála, je „planeta“, která se „skládá převážně z plynů“ – a pak dodala, že chce být stále „první ve frontě“, aby se tam naučila žít.

Navrhuji ji tam poslat. Je to bývalá vedoucí demokratka v podvýboru pro vesmír Sněmovny reprezentantů pro vědu.

O něco více než třetina respondentů (36 %) dokázala vyjmenovat všechny tři složky americké vlády, stejně tolik (35 %) nedokázalo vyjmenovat ani jednu.

Testu čtení na Pattersonově střední škole se zúčastnilo 628 studentů. Z toho 484 studentů , tj. 77 %, četlo na úrovni základní školy a níže. To zahrnuje 71 středoškoláků, kteří četli na úrovni mateřské školy, a 88 studentů, kteří četli na úrovni první třídy základní školy. Dalších 45 žáků četlo na úrovni druhé třídy. Pouze 12 studentů z 628 testovaných na Pattersonově střední škole četlo na úrovni střední školy, což představuje pouhých 1,9 %.

Lidé, kteří čtou politické sloupky na internetu, jsou sice pravděpodobně nadprůměrně inteligentní, ale zajímalo by mě, kolik z těch, kteří brojí proti kapitalismu, socialismu, fašismu, rasismu a terorismu, dokáže tato slova definovat.

Nedávno jsem se podíval na životopisy členů výboru Sněmovny reprezentantů pro Čínu, abych zjistil, kolik z nich čte, píše nebo mluví čínsky. Nikdo. A tak děláme politiku týkající se nejdůležitější cizí země na planetě.

Jeden přítel, bývalý americký senátor, kdysi smrtelně vážně odhadl, že devadesát procent Senátu neví, kde leží Myan Mar. Pokud to nevíme ani my dva, milý čtenáři, je to nejspíš jedno. Senát se zabývá zahraniční politikou.

Je důležité si uvědomit, že inteligence sama o sobě nezakládá způsobilost hlasovat. Znám lidi hluboko v horních promile, kteří nemají čas ani zájem starat se například o zahraniční politiku. Existují inženýři, neurochirurgové, matematici, novináři, hudebníci a umělci, jejichž mysl se prostě neorientuje v politických směrech, zejména pokud jde o obskurní země na druhém konci světa. Neurochirurgové mají rodiny, které si zaslouží pozornost, časopisy, které musí číst, aby udrželi krok se svým oborem, možná jednoho nebo dva koníčky a nezbývá jim moc času na to, aby se starali o nový ruský plynovod přes Mongolsko, ať už je to kdekoli.

Lidé s IQ 190 nebo lepším, které jsem potkal, možná čtyři (mezi něž určitě nepatřím), měli paměť a analytickou kapacitu, která se, myslím, blíží porozumění politice, historii a tak dále. Tito lidé jsou tak vzácní, že téměř neexistují. My ostatní můžeme přinejlepším znát střípky.

Například mé znalosti kavkazské politiky spočívají výhradně v tom, že Washington chce umístit vojenské základny v Gruzii, aby pomohl obklíčit Rusko. O politice Kongresu a jednotlivých států, o zemědělské politice nebo o tom, co dělá Blackrock ve světě, toho moc nevím. Je toho příliš mnoho, co bychom měli vědět, a příliš málo důvtipu, abychom to věděli.

Pokud budeme ignorovat výjimky a stupně, můžeme veřejnost považovat za obrovský polokomatózní polyp, který ví jen to, zda je mu příjemně, nebo je mu zima a mokro a zda má dost jídla. Pokud se ekonomice daří, lidé budou volit dosluhující politiky bez ohledu na to, zda tito nesou za prosperitu nějakou odpovědnost, či nikoli. Pokud lze vést války, aniž by je to obtěžovalo, na místech, která nejsou v jejich zorném poli, budou jim věnovat jen malou pozornost. Nebudou se zajímat o vzdělání, pokud jejich děti budou mít dobré známky, jakkoli nesouvisející s čímkoli naučeným. Jejich zájmy jsou lokální, i když je může vzrušovat ten či onen fotbalový tým, ten či onen Trump nebo Biden, případně morální hry o policejní brutalitě či spravedlivém hrdinství Ukrajinců.

Vezmeme-li v úvahu výše zmíněné špatné vzdělání, kontrolovaná média a americký antiintelektualismus – Američané zřejmě nemají rádi zjevně inteligentní lidi -, máme tu politiku naprosto neschopnou dosáhnout něčeho, co by se blížilo funkční demokracii. Nažhavte lidi na Superbowl nebo na morální pohádky o Ukrajině či Rusku a udělají cokoli, co si přejete. Budou se válet. Štěkat. Prosit. Není těžké je k tomu donutit.

Ignorance, Its Uses and Nurture vyšel 26.4.2024 na ICH. Překlad v ceně 382 Kč Zvědavec.

Článek byl publikován 27.4.2024


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.