Americký kapitalismus a proč nadbytek „zázračných zbraní“ pro Ukrajinu nic nezmění

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2023/08/9744-americky-kapitalismus-a-proc-nadbytek-zazracnych-zbrani-pro-ukrajinu-nic-nezmeni.htm

Finian Cunnigham

Západním představitelům a jejich servilním médiím pomalu a neochotně dochází, že ukrajinská protiofenzíva selhává. Nejen dvouměsíční protiofenzíva, ale vlastně celý konflikt. Ukrajina nemá proti přesile ruských sil šanci zvítězit.

Přesto násilí a zabíjení pokračuje. Žádná diplomacie, mír ani zdravý rozum. Proč?

Ještě před pár měsíci byla západní média plná bravurních tvrzení, že zbraně a výcvik Spojených států a NATO zvrátí vývoj na „ohromující vítězství“ proti Rusku. Dnes tatáž média pokorně informují o „drtivé protiofenzívě“ (Washington Post, New York Times, CNN) a „zklamaných očekáváních“ (London Times).

Jak vysvětlit tuto do očí bijící hádanku? Spojené státy a jejich evropští spojenci v NATO dodali kyjevskému režimu za poslední rok zbraně v hodnotě až 100 miliard dolarů, od tanků na bojiště až po rakety Patriot. A vojenské dary stále přicházejí, přičemž Bidenova administrativa minulý týden požádala o dalších 12 miliard dolarů pro Ukrajinu. V příštích měsících plánují USA a jejich spojenci dodat stíhačky F-16.

A přesto všechna tato ohromující velkorysost nic nezmění na výsledku případného ruského vítězství. Samozřejmě budou zabity další desetitisíce ukrajinských vojáků a širší totální jaderná válka s Ruskem je trestuhodným rizikem. Proč však toto šílenství pokračuje? Proč západní politici a média nezkoumají diplomatické alternativy k nekonečnému vraždění?

Základním důvodem tohoto debaklu a konečného skandálu je vrozená neřest amerického militarismu. Americký militarismus a militarismus ostatních západních kapitalistických států se netýká konvenčního chápání pojmu „vojenský“ nebo „obranný“ za účelem obrany národů, nebo dokonce za účelem skutečného vyhrávání válek. Primárním účelem amerického a západního militarismu je vytváření zisků pro soukromé korporace, vojensko-průmyslový komplex.

Typické je, že zbraně jsou značně předražené, přehypované a určené k věčné spotřebě. Vezměme si například systém protivzdušné obrany Patriot vyráběný v USA, tank Abrams nebo stíhačky F-35. Nezávislí vojenští analytici vám řeknou, že tyto systémy jsou předražené šmejdy, které ve skutečnosti neplní úkoly, které mají plnit. Ruské síly likvidují Patrioty a západní tanky relativně snadno pomocí vynikajících hypersonických zbraní.

Michael Hudson, uznávaný geopolitický komentátor a autor knihy „Superimperialismus“, trefil hřebíček na hlavičku, když poznamenal, že americký militarismus není v podstatě o obraně tohoto národa nebo jeho spojenců – jde o korporátní zisky. Zbraně vytvořené americkým vojensko-průmyslovým komplexem nejsou určeny pro konvenční definici vojenského výkonu, tedy k vyřazení nepřítele a vítězství v bitvách.

Zbraně slouží k vytváření obrovského zisku pro americký vojensko-průmyslový komplex,“ komentoval Hudson v nedávném rozhovoru se Stevenem Grumbinem.

V případě Ukrajiny, dodal, jsou zbraně USA a NATO „určeny k nákupu a jsou určeny k tomu, aby se daly Ukrajincům, aby je Rusko vyhodilo do povětří. Ale nejsou určeny k boji. Nejsou určeny k tomu, aby se vyhrála válka. Jsou k tomu, aby se spotřebovaly, takže je musíte nahradit hned, ještě novým nákupem.

Konflikt na Ukrajině odhaluje dlouholetý humbuk a šarádu spojenou s americkými zbraněmi a zbraněmi NATO. Brutálně se ukazuje jako papírový tygr.

To, co Hudson popisuje, je v podstatě naprostý podvod a skandál USA vedené zástupné války na Ukrajině proti Rusku. Je to na úrovni frašky ve stylu „Hlava 22“. Je to raketový zisk amerického a západního vojenského průmyslu. Vše placeno daňovými poplatníky na Západě a krví Ukrajinců rozstřílených na padrť nebo doživotně zmrzačených.

V podstatě o tom je americký a západní kapitalismus. Ekonomický systém pro soukromý zisk elit je poháněn militarismem a globálním vývozem zbraní. Západní kapitalismus již dávno opustil civilní průmyslovou výrobu a v posledních několika desetiletích jej ovládl vojensko-průmyslový komplex, který vlastní politiky, média a zákonodárce, aby plnili jeho příkazy.

Válka na Ukrajině byla vyvolána expanzionismem NATO a dlouholetým strategickým ohrožením Ruska. Varování Moskvy byla obvykle odmítána. Byla to součást ukájení, které požadovala americká exekutiva západního imperialismu, aby si podmanila Rusko jako geopolitického soupeře, stejně jako je cílem i Čína. Kromě toho však přišel i konečný raketový krok v podobě dodávek zbraní na Ukrajinu. Nejen to, ale evropští lokajové budou nyní nuceni zásobit své vyčerpané arzenály na další desetiletí nákupem od společností Raytheon, Lockheed Martin, Boeing atd. Je to dokonale zmanipulovaný systém.

Naproti tomu ruská armáda je určena k tomu, aby skutečně bránila svůj národ. Ruské zbraně překonávají na Ukrajině šmejd NATO, protože ty první nejsou vyráběny pro soukromý zisk a investory z Wall Street, ale za účelem skutečného vyhrávání válek.

Proto Ukrajina tento konflikt katastrofálně a zavrženíhodně prohrává. Zbraně dodávané kyjevskému režimu nikdy nebyly určeny k „obraně národa před ruskou agresí“. To byl jen směšný humbuk pro styk s veřejností, aby se prodaly drahé zbraně financované západními daňovými poplatníky. Nacistický kyjevský režim samozřejmě podojil tuto dojnou krávu korupcí, ale větším problémem je válečný raketýr v prohnilém srdci amerického kapitalismu a jeho vojensko-průmyslového komplexu.

Ukrajinský loutkový prezident Vladimir Zelenskyj volá po dalších zbraních. Zkorumpovaný kyjevský režim samozřejmě ano. Biden a západní politici volají po dalších zbraních. Samozřejmě, že volají. Jejich politické financování závisí na lobbistech ze zbrojních firem. Západní média tuto obscénnost překrucují jako „broušení protiofenzívy“. Samozřejmě to dělají, protože jsou uzavřena ve svých vlastních sebestředných lžích o válce na Ukrajině.

Zkorumpovaný kyjevský režim shromažďuje civilisty, které posílá na jatka, zatímco americké korporace a Wall Street hodují na ziscích. A západní pracovníci a veřejnost jsou vykrváceni z úsporných opatření. Tato válka na Ukrajině je hnusným ztělesněním západního kapitalismu.

Článek byl publikován 18.8.2023


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.