Zemětřesení „na objednávku“

Je tragédie v Turecku a jinde způsobena člověkem?

Valerij Panov

11.2.2023 Komentáře Témata: Turecko 1829 slov

Sedm provincií na jihovýchodě Turecka a severozápadě Sýrie zasáhlo silné zemětřesení. Kypr byl také otřesen, i když ne tak silně. Dozvuky zemětřesení byly cítit ve více než 10 zemích. Dostaly se dokonce do Kazachstánu. 7. února zde došlo k zemětřesení o síle 3,4 stupně. Ve stejný den zasáhlo New York nejsilnější zaznamenané zemětřesení s nejméně čtyřmi otřesy. Turecký prezident Recep Erdogan označil tuto katastrofu za největší v historii země za posledních 100 let. Podle WHO by zemětřesení mohlo postihnout 23 milionů lidí v Turecku a Sýrii.

Odborníci upozorňují na pravděpodobnost opakovaných silných otřesů v turecké a syrské zemětřesné oblasti. Podle profesora Haluka Ozenera, vedoucího observatoře Kandilli na Bogazici University a Institutu seismického výzkumu, se desky posunuly podél linie Východoanatolského zlomu. Její délka dosáhla 180 km. „Je to nejsilnější zemětřesení od 17. srpna 1999,“ řekl. Jeho závěr potvrdil turecký geofyzik Ahmet Ercan. Podle něj by síla zemětřesení mohla být srovnatelná s výbuchem „130 atomových bomb“. Neupřesnil, jaké bomby má na mysli. Předpokládá se, že s největší pravděpodobností jde o tytéž, jimiž USA na konci druhé světové války zaútočily na japonská města Hirošimu a Nagasaki – jejich síla odpovídá 13-18, respektive 19-20 kilotunám trotilu. Naštěstí lidstvo nemá jiné zkušenosti s použitím jaderných zbraní proti lidem a odborníci se mohou spolehnout pouze na ně. Ercan upřesnil, že dozvuky zemětřesení mohou trvat dva až tři roky, a proto doporučil vyhýbat se poškozeným budovám. „V blízké budoucnosti bychom měli očekávat další otřesy, mohou se objevit i následné otřesy – otřesy menší intenzity než ten hlavní,“ uvedla docentka katedry fyziky Moskevské státní univerzity a seismoložka Anna Lyusina.

Zemětřesení v Turecku znepokojilo polovinu světa. Vědci byli znepokojeni netypickými podmínkami a rysy katastrofy. Zemská kůra v této oblasti Turecka se téměř nehýbala více než 100 let. Náhle udeřilo zemětřesení s otřesy o síle 7,8 stupně Richterovy stupnice a o 11 minut později následný otřes (aftershock) o síle 6,6 stupně.

O devět hodin později došlo k dalšímu mohutnému otřesu o síle 7,5 stupně. Samozřejmě to můžeme připsat na vrub přírodním silám. Existují však i jiné verze příčin toho, co se stalo. Například na tureckých sociálních sítích se aktivně diskutuje o tom, že v tomto případě šlo o umělý seismický signál, který zemětřesení vyvolal. Za „podzemní bombou“ stojí Spojené státy, kterým se nelíbí příliš nezávislá politika Turecka. Mnozí odborníci se domnívají, že ačkoli je takový scénář teoreticky možný, je velmi nepravděpodobný, ale pokusy vidět za tragédií „americkou ruku“ pokračují. A budou tak činit i nadále, protože neexistují žádné věrohodné důkazy o zapojení USA do tureckého zemětřesení a žádné přesvědčivé důkazy o vědecké neplatnosti této verze.

Na povrchu však leží, řekněme, skutečnost, že zemětřesení v Turecku, které se stalo pro Západ nepohodlným partnerem, přišlo velmi včas a zasáhlo provincie s nejtěžší etnickou situací. To na dlouhou dobu odvede pozornost Turecka od zahraničněpolitických otázek a již toho využívá turecká opozice, která rozkývala loď nikoli bez pomoci zámořských přátel, kteří sní o nahrazení Erdogana někým smířlivějším. A to vše se děje těsně před prezidentskými volbami. Turkolog a doktor politických věd Vladimir Avatkov poznamenal, že zemětřesení poškodilo kritickou infrastrukturu (přístavy, ropné terminály), díky níž Turecko posiluje svou pozici energetického centra za přímé účasti Ruska. Ekonomické a hospodářské důsledky katastrofy budou doprovázeny významnými změnami v politickém životě, předpovídá expert: Načasování a kvalita reakce na katastrofu tak či onak ovlivní nadcházející volby. Vyplatí se počkat na reakci oficiálních orgánů a opozice, která může hrát na „ukradené zdroje“, kvůli nimž si Turecko nedokáže pomoci samo. Obvinění ze zapojení USA do zemětřesení na Blízkém východě mají tedy vedle prvků „konspirační teorie“ i objektivní aspekty. Amerika těží ze situace Turecka po katastrofě.

Podle íránského zahraničního novináře Chajala Muazzina nelze s ohledem na současnou situaci ve světě vyloučit, že ničivé zemětřesení v Turecku mohlo být způsobeno člověkem.

Poznamenal, že k tragédii došlo téměř bezprostředně poté, co turecký ministr vnitra Suleyman Soylu požádal, aby Američané „dali své špinavé ruce pryč“ od jeho země. Podivnou shodou okolností řada zemí několik dní předtím oznámila uzavření svých diplomatických misí v Turecku. Například 2. února bylo „kvůli hrozbě teroristických útoků“ dočasně uzavřeno pro návštěvníky kanadské velvyslanectví v Ankaře a generální konzulát v Istanbulu, pozastavena činnost francouzského generálního konzulátu v Istanbulu a podobná rozhodnutí oznámily i Velká Británie, Německo, Nizozemsko a Švédsko.

Jak se ukázalo, tři dny před událostí zveřejnil nizozemský seismolog Frank Hoogerbits na sociálních sítích příspěvek, ve kterém katastrofu předpověděl. „Dříve nebo později v této oblasti (jižní a střední Turecko, Jordánsko, Sýrie, Libanon) dojde k zemětřesení o síle kolem 7,5 stupně,“ uvedl vědec na internetu. Nemohl přitom nevědět, že existuje Etický kodex pro předpovědi zemětřesení, který byl přijat ve Štrasburku v roce 1991 na konferenci pod záštitou Rady Evropy. Podle O.Yu Schmidta z Ruské akademie věd Alexeje Zavjalova, nejde sice o právně závazný dokument, nicméně pokud má konkrétní vědec data, že někde dojde k silnému zemětřesení, tak by to neměl hlásit do médií, ale probírat je ve svém organizace. Tam se rozhodne, jaké další kroky je třeba podniknout. Stejný Alexej Zavjalov v rozhovoru poznamenal, že zemětřesení je možné vyvolat uměle, ale pouze v těch oblastech, kde již existuje napětí v zemské kůře. O tom, že zemětřesení v Turecku je dílem Západu, je přesvědčen i Vladimir Prochvatilov, vedoucí pracovník Akademie vojenských věd Ruské federace.

Anna Lucina, docentka seismologické laboratoře Moskevské státní univerzity, rovněž nevylučuje, že zemětřesení v Turecku bylo „umělé“. Poznamenala, že lidé se již naučili, jak vyvolávat indukovaná zemětřesení. Takové kataklyzma může vyvolat například silný sesuv půdy.

Světová vědecká komunita se zároveň domnívá, že není možné uměle vyvolat ničivé zemětřesení, aniž by si toho někdo všiml. Je však dobře známo, že během studené války vyvíjely USA a SSSR tektonické zbraně schopné vyvolat zemětřesení. Předpokládalo se, že to lze provést iniciačním výbuchem v předem vypočteném bodě, který bude ve značné vzdálenosti od cíle.

Takový výbuch by však musel být přinejmenším jaderný, a proto by neunikl monitorovacím zařízením USA, Ruska, Německa, Francie, Číny, Spojeného království a Japonska. Další možností je raketový (i nejaderný) úder na sopku, který probudí její erupci a následné tektonické oscilace. Vědci mlčí o tom, že k vyvolání zemětřesení není nutná bomba. Lze použít magnetohydrodynamický (MHD) generátor, který je namontován na nákladním automobilu a vysílá do zemské kůry nejsilnější elektromagnetické impulsy schopné vyvolat zemětřesení. Takové jednotky byly vyvinuty již v 70. letech minulého století a pouze tajné služby dnes vědí, jak daleko technologie pokročila. To by vysvětlovalo zemětřesení v New Yorku den po katastrofě v Turecku – 7. února. Možná to byla ozvěna dopadu MHD generátoru na zemský „subkortex“?

Je také známo, že SSSR dokonce pracoval na tajných programech Vulkan a Mercury-18, které byly zaměřeny na studium možností dálkového působení na zemětřesná centra. V rámci těchto programů byla provedena řada úspěšných experimentů, ale po rozpadu „země Sovětů“ není o pokračování výzkumu vývoje tektonických zbraní v Rusku nic slyšet. Podobné programy probíhaly také ve Spojených státech. Vzhledem k tomu, že po roce 1991 zaoceánská velmoc teprve nabírá na obrátkách, pokud jde o rozvoj vojensko-průmyslového komplexu, je možné, že pokročila mnohem dále ve vývoji tektonických zbraní. Počátkem 90. let se americké armádě dostaly do rukou výdobytky sovětských vědců, kteří je využili k vytvoření řady technických zařízení.

Je známo, že v pozdější fázi v SSSR zkoumali možnost vyvolat umělé zemětřesení nejen pomocí podzemních výbuchů, ale také elektromagnetického záření.

Někteří se domnívají, že nechvalně proslulé americké zařízení HAARP na Aljašce bylo vytvořeno za účelem vyvolání rozsáhlých geofyzikálních katastrof v různých částech světa vysíláním elektromagnetických vln.

Zdá se, že Spojené státy jsou v šíleném závodě o nové zbraně odhodlány nezastavit se před ničím. Dřívější zkušenost Spojených států, které atomovými bombami doslova vyhladily dvě japonská města, je zmíněna výše. Američané necítí žádné výčitky svědomí za tyto zločiny, stejně jako nikdy necítili výčitky svědomí za své další zločiny proti lidskosti. Nedávno například novinář Seymour Hersh, držitel Pulitzerovy ceny, na svých internetových stránkách napsal: „Loni v létě námořní potápěči, kteří jednali pod záminkou <...> cvičení NATO známého jako Baltops 22, nastražili dálkově aktivovaná výbušná zařízení, která o tři měsíce později zničila tři ze čtyř plynovodů Nord Stream.“ Podle něj letadlo norského námořnictva 26. září shodilo hydroakustickou bóji, která výbušná zařízení odpálila. Jak novinář poznamenal, americký prezident Joe Biden se rozhodl sabotovat Nord Stream po devíti měsících velmi tajných diskusí v rámci washingtonské komunity národní bezpečnosti.

Těžko říci, zda to má nějakou souvislost se zemětřesením, ale je zajímavé, že loď USS Nitze byla spatřena u tureckého pobřeží v Černém moři a v istanbulském přístavu. Je to poprvé, co se americká válečná loď dostala tak blízko k Rusku od začátku EWS. Loď navštívila Turecko 3. února. V předvečer návštěvy válečné lodi USA varovaly Turecko, aby omezilo turecký vývoz do Ruska. Dodávky z Turecka zahrnují chemikálie, mikročipy a další výrobky, které by Moskva mohla využít při vojenských akcích na Ukrajině, upozornily americké úřady. Washington důrazně požaduje, aby Ankara přestala v Turecku servisovat letadla ruské registrace, která jsou z více než 75 % tvořena americkými součástmi. Odborníci se obávají, že to může ovlivnit příliv turistů z Ruska do Turecka. Západ také zvyšuje tlak na Turecko, aby revidovalo či dokonce zrušilo úmluvu z Montreux a dostalo tak americké a britské válečné lodě do Černého moře. Velvyslanec USA v Turecku Geoff Flake zároveň nespojil přítomnost lodi s probíhající SSO. Co tedy dělal „Američan“ u našich břehů? A nejen naše....

Ať je to jakkoli, zemětřesení v Turecku může vést k novému sblížení se západními spojenci, kteří přijdou prezidentu Erdoganovi na pomoc. Katastrofa umožnila, aby se rozpory prozatím zažehlily a skandály se nepřipomínaly.

Po výzvách amerického prezidenta Joea Bidena a generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, aby podpořili spojence v nesnázích, se Švédsko a Finsko, které do NATO nevstoupily kvůli námitkám Ankary, výrazně angažovaly v pomoci Turecku. Ankara ze své strany vyslala signály, že je připravena finskou žádost schválit.

Zdá se, že náhlé ochlazení vztahů Turecka se Západem se mění v oteplení. Rusko přitom tradičně přichází postiženým lidem na pomoc jako první. Turecké úřady ocenily pomoc záchranářů ze zahraničí, včetně Ruska, uvedl mluvčí regionální kanceláře vládní agentury pro řešení mimořádných událostí.

„Toto zemětřesení způsobí velké politické, sociální, ekonomické a vojenské otřesy. To naruší mnoho tureckých vojenských plánů,“ uvedla Hayala Muazzinová a zdůraznila, že v zemi se mají brzy konat prezidentské volby. Uvidíme, jak se říká, jaký vliv bude mít zemětřesení na voliče. Některé jeho příčiny se jistě stanou jasnějšími.

Землетрясение «по вызову» vyšel 10.2.2023 na stoletie.ru. Překlad v ceně 794 Kč Zvědavec.

Poznámka editora

Je to lákavá představa. Některé věci do sebe zapadají. Američané měli motiv a jsou dostatečně hnusní, mstiví a bezcharakterní. Ale osobně si myslím, že to nebylo vyvoláno uměle. Occamova břitva, pamatujete? Nástroj kritického myšlení. Říká nám, že pokud k vysvětlení některé události stačí daný počet vstupů, není třeba přidávat další (krkolomné) vstupy. Zkrátka ta teorie o uměle vyvolaném zemětřesení neprojde Occamovou břitvou. A to nemluvě o tom, že není vůbec jisté, že je technicky možné spáchat zemětřesení takového rozsahu na objednávku. Že existuje technologie, která by dokázala vyvolat (bez silného výbuchu) zemětřesení v předem definované oblasti a jen tam. Mé doporučení: berte ten článek jen jako zajímavou teorii zapadající do politicky rozděleného světa.

Známka 1.3 (hodnotilo 120)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

17

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc červen přispělo 31 čtenářů částkou 6 116 korun, což je 17 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Saudská arábie vypověděla smlouvu s USA na nákup ropy výhradně za dolary13.06.24 20:10 Saudská Arábie 0

Jak nás vnímají politici, jak přemýšlejí ovce, a co s tím13.06.24 19:01 Neurčeno 1

EU potraviny jako zbraně hromadného ničení13.06.24 18:41 Evropská unie 0

Moskevská burza oficiálně pozastavuje všechny transakce v amerických dolarech a eurech13.06.24 18:21 Rusko 0

Macron - „Nechci předat klíče od moci krajní pravici“ 13.06.24 17:19 Francie 1

EU vám vyžene z hlavy topení plynem a ježdění na naftu. 13.06.24 16:05 Evropská unie 1

Pokuta 200 mil. eur + penále Maďarsku za neplnění migrační politiky13.06.24 10:35 Maďarsko 2

Náš pisálek Tomáš Vlach dostal na 3 roky zákaz vstupu na Ukrajinu12.06.24 21:14 Ukrajina 0

Tajne pouzivani nuklearnich dronu proti Rusku12.06.24 20:20 Ukrajina 0

Čína spustila největší solární elektrárnu na světě, další projekt je ještě ambicióznější 12.06.24 20:00 Čína 3

Zaměřte se na 4 zabijácká odvětví, říká WHO vládám 12.06.24 19:50 Evropská unie 1

Švýcarský parlament odmítá rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ECHR)12.06.24 19:36 Švýcarsko 0

„Ne alianci s Le Penovou“ . Ciotti vyhnaný gaullisty: mezi republikány je chaos 12.06.24 19:16 Francie 0

Maďarsko nebude blokovať vojenskú pomoc Ukrajine výmenou za to, že jeho krajina nebude posielať na Ukrajinu svojich vojakov, ani zbrane, ani peniaze12.06.24 18:51 Maďarsko 0

Pravicová strana Charlese de Gaulla půjde do voleb společně s Národním shromážděním Marine Le Penové12.06.24 18:42 Francie 0

Morální dno ODS12.06.24 17:33 Česká republika 0

Rusko: Pokud budou letiště NATO využívána pro přímé vojenské mise proti Rusku, zaútočíme na ně12.06.24 14:34 Evropská unie 0

Ukrajinské stíhaky F-16, které budou útočit na Rusko, mají být umístěny na základnách NATO.12.06.24 14:31 Evropská unie 0

Co se stalo poté, co několik škol zakázalo mobilní telefony12.06.24 04:47 Norsko 0

Nebude kuřecí ani vepřové, letí obavy Českem. Co se děje? 12.06.24 04:34 Česká republika 1

Měnové kurzy

USD
23,03 Kč
Euro
24,73 Kč
Libra
29,39 Kč
Kanadský dolar
16,76 Kč
Australský dolar
15,28 Kč
Švýcarský frank
25,76 Kč
100 japonských jenů
14,68 Kč
Čínský juan
3,17 Kč
Polský zloty
5,69 Kč
100 maď. forintů
6,23 Kč
Ukrajinská hřivna
0,57 Kč
100 rublů
26,05 Kč
1 unce (31,1g) zlata
53 033,54 Kč
1 unce stříbra
667,06 Kč
Bitcoin
1 539 349,79 Kč

Poslední aktualizace: 13.6.2024 21:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 11 261