Zprostředkování třetí stranou mezi Ruskem a Ukrajinou se blíží svým limitům
Trump se ocitá v dilematu kvůli své neochotě nebo neschopnosti přimět Ukrajinu k ústupkům, které požaduje Rusko.
Zprostředkování USA mezi Ruskem a Ukrajinou upoutalo pozornost celého světa, protože mnoho pozorovatelů doufalo, že povede k průlomu, ale očekávání se od té doby zmírnila, a to i na americké straně, o čemž svědčí zprístění jejího vyjednávacího postoje vůči Rusku. V posledním vývoji Ukrajina a Západ požadovaly, aby Rusko bezpodmínečně dodrželo příměří, na což Putin reagoval nabídkou bezpodmínečného obnovení bilaterálních rozhovorů s Ukrajinou.
Zelenskyj na to reagoval prohlášením, že ve čtvrtek navštíví Istanbul, místo a den, které Putin navrhl pro obnovení bilaterálních rozhovorů, i když není jasné, zda ruský prezident dorazí. Jarní mírový proces, o kterém Putin zmínil ve svém videopříspěvku v neděli ráno, zahrnoval pouze jejich delegace, nikoli přímé rozhovory mezi prezidenty, a Putin navíc nyní považuje Zelenského za nelegitimního. Je také nepravděpodobné, že se s ním setká, pokud Zelenskyj předem nesouhlasí s významnými ústupky.
V tom spočívá problém, protože Zelenskyj odmítá ustoupit Putinovým požadavkům, aby Ukrajina obnovila svou ústavní neutralitu, demilitarizovala se, denacifikovala a postoupila sporná území, a Trump ho k tomu nebude nutit. Jediným výsledkem dosavadních zprostředkovatelských snah USA jsou rozhovory o strategickém partnerství s Ruskem, pravděpodobně založeném na spolupráci v oblasti energetiky a vzácných zemin, a to je vše. Z pohledu Ruska to vypadá, že USA chtějí konflikt koupit, nikoli vyřešit jeho základní problémy.
USA jsou jedinou zemí, která má na Rusko a Ukrajinu vliv, který by mohla využít k tomu, aby je přiměla ke kompromisu v rámci velkého ujednání, což jiným potenciálním zprostředkovatelům, jako je Čína a Turecko, chybí, ale jejich přístup je nerovnoměrný. USA hrozí Rusku dalšími sankcemi a možná i větší vojenskou pomocí Ukrajině, zatímco Ukrajině hrozí pouze to, že se USA stáhnou z konfliktu, ale právě schválily nový balíček raket, takže to může být jen bluf.
Pokud USA brzy neupraví svůj přístup tak, aby vyvíjely rovnoměrný tlak na Rusko i Ukrajinu, a vzhledem k tomu, že žádná jiná země není schopna ovlivnit obě strany a přimět je ke kompromisu, bude zprostředkování třetí stranou vyčerpáno. V takovém případě by eskalace mohla být nevyhnutelná, a to buď kvůli Rusku, které by ji iniciovalo potenciálním rozšířením své pozemní kampaně do nových regionů, a/nebo kvůli USA, které by v případě, že Trump obviní Putina z krachu mírových jednání, zdvojnásobily svou podporu Ukrajině.
Putin nedal najevo, že je ochoten zmrazit konflikt a tím mlčky upustit od všech svých dalších požadavků, což by mohlo vytvořit prostor pro Evropany, aby případně vyslali uniformované jednotky na Ukrajinu během bezpodmínečného příměří, takže pokud se něco nezmění, bude se Trumpovi nutně dostávat do nemilosti. Pokud Trump „eskaluje, aby deeskaloval“ za těchto podmínek, riskuje horkou válku s Ruskem, zatímco odchod by ho mohl učinit odpovědným za jednu z nejhorších geopolitických porážek Západu, pokud by Rusko poté Ukrajinu rozdrtilo.
Trump se ocitne v tomto dilematu kvůli své neochotě nebo neschopnosti donutit Ukrajinu k ústupkům, které Rusko požaduje. V takovém případě by pro něj bylo lepší se z tohoto konfliktu úplně vyvázat, než eskalovat zapojení USA, ale dohoda o nerostných surovinách a následné balíčky zbraní naznačují, že spíše zdvojnásobí své úsilí. Tím by však zničil své vytoužené dědictví mírotvůrce a podkopal svůj plánovaný „pivot (zpět) k Asii“ za účelem silnějšího zadržování Číny.
Third-Party Mediation Between Russia & Ukraine Is Approaching Its Limits vyšel 13.5.2025 na korybko.substack.com.