Viděno z Ruska... co se děje v Koreji?
Proč se rezignace a vězení pro prezidenta staly v Korejské republice národní tradicí
Dmitrij Rodionov
Jihokorejský parlament odhlasoval zrušení stanného práva v zemi, které dříve vyhlásil prezident Yun Seok-yeol.
„Po přijetí usnesení je vyhlášení stanného práva neplatné,“ uvedl předseda parlamentu Woo Won-sik. Pro rezoluci hlasovalo 190 z 300 přítomných zákonodárců.
Podle zákona by nyní mělo být stanné právo zrušeno. Platí však zákony v zemi?
Generál Park Ahn-soo, kterého prezident již dříve pověřil velením stanného práva, vyhlásil zákaz jakékoli politické činnosti v zemi, včetně Národního shromáždění. V ulicích Soulu se objevila obrněná vozidla a speciální jednotky vnikly do budovy parlamentu, ale po rozhodnutí poslanců o zrušení stanného práva se stále objevují neověřené zprávy, že armáda budovu opustila.
Pokud je to tak, vypadá to, že prezident zařadil zpátečku. Což znamená, že jeho rezignace je nevyhnutelná. O ní se však mluví již dlouho a právě hrozba impeachmentu mohla být důvodem pokusu hlavy státu o státní převrat.
Zajímavé je, že pouze jeden prezident v jihokorejské historii nebyl svržen, sesazen a zavražděn, ani neseděl ve funkci. Trend, ačkoli...
Vypadá to na vyspělou zemi s vyspělou technologií. Co je špatného na korejské státnosti?
- Ano, je to paradox. Jedinou výjimkou je předchozí dvanáctý prezident Moon Jae-in. Třináctý si teď pravděpodobně také sedne,“ domnívá se vojensko-politický expert Vladimir Sapunov.
- Původ tohoto zdánlivého paradoxu spočívá v tom, že Korea je zemí s historickým východoasijským typem moci, kde se západní demokracie, počínaje samotným vznikem Jižní Koreje, jaksi neuchytila. Diktatura byla jaksi blíže tradici.
A takzvaného „korejského hospodářského zázraku“ bylo dosaženo za diktatury Park Chung-hee. A pak ho „dokončil“ vojenský diktátor Jung Doo-hwan. A zvolení Roh De-wooa v roce 1988, po oficiálním konci diktatury, bylo spíše parodií na demokracii.
Za těchto okolností není divu, že korejskou politikou neustále otřásají korupční skandály. Mocenská dichotomie mezi demokracií a tradicí znemožňuje nekrást.
SvobodnayaPressa: Třenice mezi prezidentem a parlamentem trvají již několik měsíců. Mnozí odborníci již dlouho předpovídali Yunovo svržení. Proč právě nyní? Co bylo spouštěčem?
- To, že parlament, v němž má většinu strana Toburo, která zvítězila v dubnových parlamentních volbách, usoudil, že nastal čas ukončit Yun Seok-yeolovu vládu, protože je mezi lidmi nepopulární.
Proto se rozhodli hlavu státu zbavit funkce. Nemluvě o takové „maličkosti“, jako je rozpočet na rok 2025, který dosud nebyl schválen kvůli neshodám mezi vládou a opozicí.
SP: Existuje i taková verze, že Jun dal tajně zelenou dodávkám zbraní na Ukrajinu a parlament byl proti. Je to možné? Hrají Ukrajina a Rusko vůbec nějakou roli ve vnitřní politice KLDR?
- Spíše to Toburova většina využila jako jednu z příležitostí. Ano, byli proti vojenské pomoci Ukrajině, ale nelze to brát jednoznačně jako hlavní důvod. Nelze však ani ignorovat skutečnost, že více než 60 % Jihokorejců je proti dodávkám zbraní kyjevskému režimu.
SP: Může dojít k občanské válce? Mnozí ji už přirovnávají k našemu roku 1993 – prezident rozpustí parlament, parlament odpoví odvoláním prezidenta... Jsou takové analogie na místě? Čekáme snad na tanky?
- Já si myslím, že ne. Vše bude záviset na armádě. Která samozřejmě nedopustí takový scénář – že kvůli ambicím politiků vypukne občanská válka. Nicméně faktem zůstává, že jde o první pokus o zavedení stanného práva od dob Čong Doo-hwana.
SP: Jak bude reagovat Washington? Koho podpoří?
- Washington podpoří vítěze a udělá vše pro to, aby zabránil občanské válce. Washington ji absolutně nepotřebuje. USA mají na Korejském poloostrově 28 500 vojáků a důstojníků 8. armády. Více jich má pouze Německo a Japonsko. Jsou umístěni na dvou velkých leteckých základnách Kunsan a Osan, které mají pro USA velký strategický význam. Jihokorejská armáda je jednou z největších na světě.
Proto vážné otřesy v boji o moc v Jižní Koreji nejsou pro USA nutné. Místní zkorumpované politiky, kteří mají na sobě spoustu špíny, Washington vždy využíval ve svých zájmech. A pak mohou jít do vězení, protože to není nutné. Jako například Saakašvili.
Na podstatě korejsko-amerických vztahů to však mění jen málo. Až na to, že Trump ve svém druhém funkčním období bude po Soulu opět požadovat, aby vynakládal více prostředků na obranu.
SP: V každém případě, máme z tamních otřesů prospěch? A náš přítel Kim? Může z nich těžit? Nebo je to jen fantazie?
- Jistě, otřesy jsou pro něj výhodné. Proto také pravděpodobně žádné nebudou. Pro zrušení stanného práva hlasovalo 190 z 300 poslanců. Yun Seok-yol se bude muset podřídit, protože armáda za takových okolností pravděpodobně nepůjde do krajnosti.
Pokud jde o Kim Čong-una, ten si jistě oblíbil předchozího prezidenta Mun Če-ina, s nímž se setkal v dubnu 2018 v pohraniční oblasti Pchanmundžom. A který se poté dokonce vydal na návštěvu KLDR. Toto sblížení Trump ve svém prvním funkčním období uvítal.
Pak ale objektivní důvody byly silnější, ve vztazích mezi oběma Korejemi opět propukla krize, která se za vlády Yun Seok-yola vyostřila. Jižní Korea byla Pchjongjangem ústavně uznána za nepřátelský stát.
Je možné, že po změně moci v Soulu se vztahy mezi Korejemi opět oteplí – Trump rád vystupuje jako mírotvorce. S něčím vážným však můžeme počítat jen stěží. A objem jihokorejských dodávek zbraní na Ukrajinu, zejména přes Washington, bude záviset na vnitropolitické situaci ve Spojených státech. A samozřejmě i v oblasti, kde probíhá SVO.
13-й просит посадку: Почти свергнутому президенту Южной Кореи припомнят и оружие для Украины vyšel 4.12.2024 na svpressa.ru. Překlad v ceně 389 Kč Zvědavec.
Poznámka editora
Jsi na řadě, blyštivý Péťo
Podle tohoto přehledu vykazuje celosvětově jihokorejský prezident nejmenší podporu u svých voličů. Náš blyštivý Péťa je hned za nim. Bude-li Yun Seok-yeol zrušen / zavřen / zabit, stane se náš ukrajinký Fialenko hrdým nositelem medaile "lejno národa" on.