Sýrie: Co se děje v Aleppu a jeho okolí?
Mouna Alno-Nakhal
Přehled tisku
Dne 28. listopadu v 18.39 hodin syrský výzkumník Basel al-Khatib stručně popsal situaci následujícími slovy:
Obecný obraz a strategické souvislosti:
- Operace nařízené sionisty...
- Heslo: „Asad si zahrává s ohněm“, (věta, kterou 26. listopadu 2024 pronesl Netanjahu, když oznámil svůj souhlas s příměřím v Libanonu)....
- Útok stád teroristů na krajinu v Aleppu a Idlibu...
- Plánovaný útok, který má přerůst v dlouhou a krutou opotřebovávací válku, jež má být vedena v případě, že se Sýrie přímo zapojí do války proti sionistické entitě...
- Jedná se tedy o útok, který byl připravován již dlouhou dobu...
- Útok v současné době řídí operační buňka složená ze sionistů, Turků, Američanů, Britů a Ukrajinců...
- Veškeré vybavení, munice a zbraně, které Američané nedávno dopravili na své nelegální základny v Sýrii, byly určeny pro teroristy v rámci přípravy tohoto útoku...
- Turci se na něm přímo podílejí personálem a zbraněmi...
- Ukrajinci se účastní jako operační velitelé...
- Útok je jen jednou z etap války proti Gaze a Libanonu, která je pokračováním velké války zahájené proti Sýrii v roce 2011 a má stejné cíle. Stručně řečeno: stále jsme ve válce...
- Operace s mnoha účastníky, z nichž každý má jiný cíl...
Taktická situace na místě:
- Teroristé v prvních hodinách dosáhli určitého pokroku vzhledem k rozsahu a násilnosti útoku...
- Útok, na němž se podíleli (elitní) teroristé, přivezení ze čtyř koutů světa, s bohatými zkušenostmi a vysokou úrovní výcviku...
- Armáda se stáhla z frontové linie, aby zachránila životy vojáků a vstřebala šok...
- Postup teroristů podél frontové linie byl zastaven...
- Teroristé utrpěli těžké ztráty, ať už jde o jejich útočné síly, týlové pozice nebo zásobovací linie...
- Masivní a zdrcující zásah syrského a ruského letectva...
- Ruské strategické rozhodnutí přijaté na nejvyšší úrovni: rozdrtit teroristy za každou cenu a poskytnout maximální podporu syrské armádě...
- Rusko považuje tuto bitvu za svou bitvu, jako by se odehrávala na předměstí jeho měst.
- Podobné rozhodnutí učinil Írán, ať to stojí, co to stojí...
- Syrské síly a pomocné jednotky mobilizovány na všech bojových liniích...
- Protiútok je nyní na spadnutí...
- V severní Sýrii bude zavedena úplná bezletová zóna, kterou budou zajišťovat ruské a syrské vzdušné síly a íránské bezpilotní letouny...
- Syrský protiútok se neomezí pouze na znovudobytí oblastí, do nichž teroristé pronikli, přičemž některé z nich již byly dobyty v době, kdy píši tato slova. Mohl by se změnit v globální osvobození, což je možnost, kterou nevylučuji...
- Buďte si jisti, že naše armáda velí...
- Vaši muži, vaši synové, vaši otcové a vaši bratři jsou tam a šlapou po čelech těch nevěřících ničemů s takovým hněvem a odporem v srdci, že by vyvraždili všechny teroristy na planetě...
- Cokoli jiného, co o těchto událostech uslyšíte, bude zlá lež. Nikdy jsem vám neřekl nic jiného než pravdu. Dá-li Bůh, budu vám i nadále říkat pravdu...
- Buďte si jisti...
- Určitě zvítězíme...
- Prosím, rozšiřte toto poselství co nejvíce.
Zdroj: Basell.alkhateb
* * *
A 29. listopadu zveřejnil pan Násir Kandil, bývalý libanonský poslanec a šéfredaktor libanonského deníku Al-Binaa, článek s názvem: „Válka se přesouvá z Libanonu do Sýrie“.
Není náhodou, že brigády teroristy Abú Muhammada al-Džuláního zaútočily na Aleppo, jakmile se „brigáda Golani“ (izraelská pěší brigáda známá také jako 1. brigáda) dostala do intenzivní péče po svém neúspěchu ve válce proti jižnímu Libanonu. Jinými slovy, válka proti libanonskému odboji byla od porážky izraelské armády v červenci 2006 odložena, až nastane vhodná doba.
Válka je ve skutečnosti trvalým plánem sionistické entity, o čemž svědčí to, co region zažívá od operace „Záplava al-Aksá“ z Gazy. Nicméně je jasné, že vše, co okupační entita spáchala proti zemím regionu, by nebylo možné bez společného americko-izraelského plánování.
Stejně tak válka proti Sýrii je jednoznačně izraelská, ať už jsou jejími partnery různí lidé od Washingtonu po Ankaru, včetně teroristických skupin a některých arabských metropolí, které se na ní podílely svými penězi, médii a fatvami. Válka, jejímž cílem je zničit síly v regionu, aby byly splněny podmínky izraelské hegemonie: „Velký Izrael“ prostřednictvím územní okupace nebo Mocný Izrael prostřednictvím regionálního vlivu. Navíc, kdyby se válce proti Sýrii podařilo dosáhnout jejích cílů, nedošlo by k válce proti odboji v Libanonu. A pokud by válka proti Libanonu tentokrát uspěla, nedošlo by k nové válce proti Sýrii bezprostředně po příměří vyhlášeném 26. listopadu.
A Fronta al-Nosra, která sama v oficiálním prohlášení oznámila, že mění svůj název na „Haját Tahrír aš-Šám“ [HTS] poté, co se představila jako odnož Al-Káidy v Sýrii a slíbila věrnost jejímu vůdci Ajmánal-Zavahírímu, je tou samou frontou, kterou bývalý izraelský ministr války Moše Ja'alon ve svém prohlášení z roku 2014 uznal za spojence, protože podle jeho vlastních slov přispěla k ochraně východních hranic sionistické entity.
Fronta al-Nosra je právě tou skupinou, kterou Turecko vyzývá k zapojení do procesu hledání politického řešení v Sýrii od chvíle, kdy změnila svůj název ze seznamu teroristických organizací. A je to tatáž Fronta, která včera zahájila rozsáhlý útok, krytý palbou tureckých dronů, proti pozicím syrské armády.
Je to tatáž Fronta al-Nosra, kterou se Spojené státy rovněž snažily začlenit do syrské správy tím, že povzbuzovaly bývalého vyslance OSN Staffanda Misturu, aby předložil návrh politického řešení, který by jí poskytl autonomii v syrských oblastech pod její kontrolou.
Není tedy náhodou ani to, že Turecko – člen NATO, který ze solidarity s Gazou nepřerušil své vazby s Izraelem, jak to učinily latinskoamerické země – se dohodlo se Spojenými státy, které stojí v čele NATO, a Izraelem, který z toho má prospěch, na takovémto využití Fronty al-Nosra.
Konflikt v Sýrii, se Sýrií nebo nad Sýrií není ve skutečnosti ani konfliktem o moc, ani vnitřní záležitostí, ani občanskou válkou. Ti, kdo takové narativy obhajují, dokazují svou zaujatost proti Sýrii; jinými slovy pro izraelsko-turecko-americký blok. Proto se síly odporu, Írán a Rusko neváhají postavit na stranu Sýrie.
A proto se druhá bitva o Aleppo, která právě začala, jeví jako pokus změnit výsledky první bitvy o Aleppo. A to v naději, že syrská armáda a její spojenci budou po letech války vyčerpáni nebo rozpadlí; brigády Fronty al-Nosra mají nahradit to, čeho izraelská armáda nedosáhla v jižním Libanonu a potřebuje obnovit své síly, což je důvod, proč Netanjahu údajně souhlasil s příměřím.
Zdroj : Al-Binaa
* * *
Pokud jde o pana Násira Charara, šéfredaktora časopisu Al-Hadeel, v jeho článku zveřejněném 29. listopadu je třeba upozornit na čtyři hlavní body:
Na pozadí obnovení války v Sýrii, 72 hodin po uzavření příměří na libanonské frontě, je zřejmý záměr zaútočit na plíce zásobující Hizballáh kyslíkem.
Směřování války do Sýrie jejím soustředěním na Aleppo nutí spojence syrské vlády přesunout váhu z oblasti konfliktu s Izraelem, tj. z jihu Damašku hraničícího s okupovanými Golanskými výšinami, do oblastí severní Sýrie; což si Izrael přeje a Moskva by s tím nesouhlasila.
Zpráva, kterou Rusko obdrželo po útoku Haját Tahrír aš-Šám a jeho spojenců na Aleppo, je v podstatě varováním prezidenta Putina před možností sklouznutí k bojům na dvou frontách: na Ukrajině a v Sýrii. A cílem poselství je, aby pochopil, že se blíží období ústupků Izraeli a Spojeným státům v Sýrii a ústupků Trumpově administrativě a Evropanům na Ukrajině; jen tak se mu může podařit uhasit požáry, které ho sužují.
Pokud jde o Erdogana, s nástupem Trumpova prezidentství a možností stažení americké armády ze Sýrie se snaží stát klíčem k politickému řešení mezi „ozbrojenou opozicí“ a syrským státem, stejně jako se snaží učinit Turecko státem odpovědným za řešení složité situace v severní Sýrii a dohlížet na bezpečnostní opatření na hranicích Sýrie s Irákem a Tureckem.
Zdroj: Al-Hadeel
* * *
Dne 30. listopadu však podle televize al-Majádín a řady regionálních zdrojů:
Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan prohlásil, že jeho země se do probíhajících konfliktů v Aleppu nezapojuje, ale přijímá preventivní opatření, aby zabránila případné vlně vysídlených osob. Dodal prý, že tepnu, která udržuje teroristické skupiny v regionu při životě, mají v rukou Spojené státy americké, bez jejichž podpory nemohou postupovat déle než tři dny, a ujistil, že Turecko nikdy nedovolí, aby se z teroristické struktury v Sýrii stal stát.
Zdroj: تركيا : لسنا منخرطين في الصراع الدائر في حلب ولن نسمح بأن يتحول الإرهاب إلى دولة
A nabízí se otázka: odkud se tedy vzaly těžké zbraně použité na začátku útoku? Ze Spojených států? Z Ukrajiny? Z Francie, jak tvrdí některé zdroje? Z Turecka, ať už jeho představitelé tvrdí cokoli, vzhledem k tomu, že bez jeho hranic, které sloužily jako síto pro teroristy z celého světa, by Sýrie nebyla tam, kde je dnes? Ze všech těchto zemí dohromady?
Ať tak či onak, propaganda a dezinformace dosáhly nových rozměrů s cílem zmást Syřany a pravděpodobně je dohnat k útěku z vlasti a opětovnému exilu. Objevily se zvěsti, že teroristé vstoupili do Hamá a Damašku, ale to právě popřela televize Al-Achbáríja a syrský novinář Hajdar Mustafa v ulicích hlavního města.
Nakonec zatím zůstává mlha hustá a srdce sevřená.
Syrie: Que se passe-t-il dans Alep et sa région? vyšel 1.12.2024 na reseauinternational.net. Překlad v ceně 678 Kč Zvědavec.