Fiasko Kamaly Harrisové při rozhovoru se CNN

6.9.2024 Komentáře Témata: USA 2322 slov

Thomas Röper

Kamala Harrisová se již pět týdnů skrývá před novináři a neposkytuje žádné rozhovory. Její první rozhovor s domácí a dvorní televizí demokratů, na který nešla sama, ale byla vyslána v doprovodu svého kandidáta na viceprezidenta, dopadl fiaskem.

To, že Kamala Harrisová není nejostřejší tužka v penále, ví každý, kdo ji někdy viděl vystupovat v pořadu, kde nemusela odříkávat předem připravené repliky, ale odpovídat i na nevinné otázky. Minulý týden se Harrisová odvážila poskytnout první rozhovor od chvíle, kdy byla před pěti týdny uvedena do funkce demokratické prezidentské kandidátky. Dokonce i v německých médiích, která Harrisovou – stejně jako před ní Bidena – chválí jako brilantní političku, bylo možné mezi řádky vyčíst, že rozhovor byl všechno, jen ne úspěšný.

O míře obav demokratů z vystoupení Harrisové svědčil fakt, že na rozhovor nepřišla sama, ale vzala s sebou svého kandidáta na viceprezidenta Walze, aby mohl v případě potřeby zasáhnout, kdyby mluvila příliš velké nesmysly. A přestože byl rozhovor vysílán na CNN, domácí a domovské stanici demokratů, jako záznam, a nikoliv živě, takže jej bylo možné libovolně sestříhat, rozhovor skončil fiaskem.

Rozhovor byl dominantním tématem nedělní reportáže zpravodaje z USA v týdenním přehledu zpráv ruské televize, kterou jsem přeložil, abych ukázal, jak je rozhovor s Harrisovou vnímán mimo západní mediální bublinu.

Začátek překladu:

Kamala Harrisová pečlivě vybírá oblečení pro svou první debatu s Trumpem

Kamala Harrisová poskytla 30. srpna svůj první rozhovor po pěti týdnech od chvíle, kdy ji Biden jmenoval svou nástupkyní. Prezidentská kandidátka nepřišla do studia CNN sama, ale, jak se nyní vtipkuje, se svou chůvou, kandidátkou na viceprezidentku Walzovou. To pro případ, že by se vyskytly nějaké nepříjemné otázky. Ale žádné nebyly. Koneckonců všechny otázky byly předem dohodnuty a záznam byl sestříhán dohromady. Rozhovor šel do éteru bez chyb a přeřeknutí, šlo jen o zobecněné fráze interních PR lidí a obecné fráze.

Ale jestli o něčem Harrisová sama něco ví, pak je to téma LGBT, změny pohlaví a dalších zvráceností, které jsou v USA stále trendy. Dokáže o nich mluvit dlouze a dokonce vážně, jako by osud Ameriky skutečně závisel na obhajobě úchylek. Ale ať se demokraté snaží sebevíc, pro většinu Američanů je tato problematika spíše příležitostí k sarkastickým vtipům, a to i na pódiu. Vezměme si například stand-up komika Andyho Hugginse.

Je mi 74 let. Průměrná délka života mužů je 76 let. U žen je to 81 let, takže přemýšlím o změně pohlaví,“ řekl Andy Huggins na pódiu.

Žádný vtip ale není v tom, že by demokraté měli opět problém. Za deset dní debatuje s Donaldem Trumpem, který je rychlokvaškou. Trump přitlačí Kamalu Harrisovou ke zdi. Ale v tomto případě už je pro Trumpa připraven soudní rozsudek. Dne 18. září soud na Manhattanu oznámí verdikt v trestním řízení proti Trumpovi za falšování dokumentů.

Zprávu z USA přináší náš zpravodaj:

Po měsíci a půl euforie zažívají demokraté další kolotoč emocí. První rozhovor Kamaly Harrisové bez taháku a teleprompteru byl v Demokratické straně označen za „ztroskotání“. Třicetiminutový rozhovor, který natočila CNN, zbořil mýtus, že Bidenův bývalý tým je na cestě k úspěchu. Harris mluví, ale není jasné, o čem.

„Kdybyste byl zvolen, jaké by bylo vaše první rozhodnutí v Bílém domě?“ zeptal se reportér CNN.

„Existuje celý seznam věcí. Ale v první řadě budeme podporovat a posilovat střední třídu,“ odpověděla Kamala Harrisová.

„Co byste tedy udělala hned první den?“ zeptala se.

„Den první: to je den, kdy zavedu svůj plán ekonomických příležitostí, jak ho nazývám. V tomto ohledu jsem již nastínila řadu návrhů. Patří mezi ně to, co uděláme pro snížení cen zboží denní potřeby, co uděláme pro investice do amerických malých podniků, co uděláme pro investice do rodin,“ začala svůj výčet demokratická kandidátka.

Kamala Harrisová, která se shodou okolností stala prezidentskou kandidátkou místo Bidena, nemá žádné přesvědčení. A diváci, kteří si dobře pamatují jinou Harrisovou, si všimnou hlavně toho, že před pěti lety slibovala zrušení daňových škrtů pro stejnou střední třídu, kterou chce nyní podporovat.

Bývalá tisková mluvčí Bílého domu a současná moderátorka Fox News Kayleigh Mackinaniová se proto zeptala: „Takže kdo je vlastně Kamala Harrisová? Ta, kterou jste viděli ve včerejším roThomas Röperzhovoru, kdy slíbila, že podpoří střední třídu prostřednictvím kontroly cen, nebo ta Kamala, která vám chce vzít peníze a zdanit střední třídu až na kost?“

Nepomohl ani sympatický moderátor, ani Tim Walz, kterého si přivedla jako talisman pro štěstí. Zazněly jen prázdné odpovědi ve stylu „všechno bude v pořádku“, ale žádné podrobnosti. Odpůrci demokratů budou tento rozhovor charakterizovat jako mistrovské dílo zamlžování a vyhýbání se odpovědnosti.

„Co si mají voliči myslet o některých změnách, které jste provedla ve své rétorice? A měli by se cítit pohodlně a s jistotou, že to, co říkáte nyní, bude vaší politikou i v budoucnu?“ zeptala se CNN Harrisové.

„Myslím, že nejdůležitějším a nejvýznamnějším aspektem mých politických názorů a rozhodnutí je to, že mé hodnoty se nezměnily,“ snažila se Kamala Harrisová přesvědčit voliče. „Mé názory na bezpečnost našich hranic se nezměnily. Jako generální prokurátorka Kalifornie jsem dvě funkční období bojovala proti přeshraničním zločineckým organizacím, včetně nelegálního překračování hranic, pašování lidí a drog.“

„Lže americkému lidu,“ rozhořčil se republikán Mike Johnson, předseda Sněmovny reprezentantů USA. „Jak víte, je celoživotní odpůrkyní nápadů prezidenta Trumpa v oblasti hranic. Zeď označila za protiamerickou. Zesměšňovala ji a označovala ji za plýtvání penězi. Nezapomínejme, že byla zodpovědná za to, aby naše hranice zůstaly otevřené. A to, že se teď snaží předstírat, že je nějak zodpovědná za jejich bezpečnost, je směšné. Právě teď lidem lže.“

A není možné, aby to voliči nechápali. Pro demokraty to byl budíček před debatou s Trumpem 10. září, kde Harrisová zřejmě očekává veřejný výprask.

Trump označil nepovedený rozhovor své soupeřky za „nudný“. „Překvapilo mě, že nedělá hodně rozhovorů, ale není v tom moc dobrá. Myslím, že to věděli, ale my ne. Vidíme, že je nedokonalá, ale dalšího nedokonalého člověka jako prezidenta Spojených států nepotřebujeme,“ prohlásil.

Harrisová v rozhovoru neodpověděla na tři nejdůležitější otázky kampaně: krizi na hranicích, rostoucí ceny, ale hlavně svou přímou účast na utajování zdravotního stavu Joea Bidena. Koneckonců to byla právě Harrisová, kdo ho po neúspěšné debatě s Trumpem nejhlasitěji hájila a tvrdila, že Biden je plný energie a připraven být prezidentem další čtyři roky jako nikdo jiný.

„Tvrdila jste, že prezident Biden je neobyčejně silný a robustní. Nelitujete vzhledem k současným okolnostem, že jste to Američanům řekla?“ zeptal se Harrisové v rozhovoru.

„Ne, vůbec ne. Vůbec ne. S prezidentem Bidenem jsem pracovala téměř čtyři roky. A mohu vám říci, že je to pro mě a mou kariéru velká čest. Tolik mu záleží na americkém lidu. Je tak chytrý a tak oddaný americkému lidu,“ odpověděla Harrisová.

Jak se od Bidena a jeho odkazu distancovat, je nyní jednou z největších starostí demokratů. A to není snadné. Na stranickém sjezdu v Chicagu, kam byla Harrisová zvolena, mohl Biden osobně položit nášlapnou minu a pomstít se za ponížení, které utrpěl.

„Byly to jedny z nejpozoruhodnějších čtyř let pokroku v naší historii. Když říkám 'my', myslím tím Kamalu a mě,“ prohlásil 46. prezident USA Joe Biden na konferenci Demokratické strany.

Jakou váhu má Joe Biden nyní, když je již třetí týden na dovolené, je otázka, která není o nic méně důležitá než otázka, kdo vůbec vládne Americe. Aby Bílý dům vyvrátil další fámu, že Biden už možná odjel na rajskou pláž, zveřejnil video, na němž sedí na lehátku nebo se prochází po pláži zády ke kameře. A tisková kancelář uvádí, že prezident vede jednání po telefonu.

Bezvýsledné návštěvy ministra zahraničí Anthonyho Blinkena na Blízkém východě a poradce pro národní bezpečnost Jakea Sullivana v Číně však ukázaly, že nikdo ve světě nechce s odcházející administrativou vyjednávat. Jedinými hosty v prázdném Washingtonu je delegace z Kyjeva. Vedoucí prezidentské kanceláře Andrej Jermak a ministr obrany Rustem Umerov požadují od USA povolení k odpálení raket dlouhého doletu hluboko do Ruska. Předložili šéfovi Pentagonu Lloydu Austinovi seznam 200 cílů, které by mohly být napadeny americkými raketami ATACMS.

„Cíle na ruském území jsou legitimní vojenské cíle. A my doufáme, že USA přehodnotí svůj postoj k použití ATACMS. Jsme ve fázi konzultací a doufáme, že nám to bude umožněno,“ řekl Umerov v rozhovoru pro CNN.

USA nadále veřejně prohlašují, že odmítají útoky americkými zbraněmi do hloubky ruského území, přestože Ukrajina tyto zbraně používá k ostřelování ruského území již dlouhou dobu. A Kyjev čeká na další munici.

ABC News uvedla: „Další otázkou pro Washington je, zda zmírnění omezení pro použití amerických zbraní něco změní. Jeden z amerických představitelů uvedl, že podle posledních informací Rusko vyřadilo z dostřelu více než 90 % svých letounů. 'Neexistuje žádná stříbrná kulka, která by vyhrála válku,' řekl úředník. A změna politiky 'znamená, že Ukrajina se svými omezenými zdroji si bude muset vybrat mezi útokem na Donbas a Krym nebo uvnitř Ruska'.“

Harrisová na svých předvolebních akcích k tématu Ukrajiny mlčela. O válce nepadlo v rozhovoru ani slovo, protože demokraté nemají v konfrontaci s Ruskem žádné výsledky. A Kamala Harrisová se chová, jako by otázka Ukrajiny vůbec neexistovala.

Donald Trump naproti tomu mluví hodně a dlouze. V rozhovoru s bývalým vojákem speciálních jednotek Seanem Ryanem Trump připomněl 250 miliard dolarů z kapes amerických voličů, bez nichž by Ukrajina „byla poražena v prvním týdnu“.

„Zemřelo mnohem více lidí, než se uvádí. Sám to moc dobře víte. Rusko umí skvěle bojovat v zimě. Porazili Německo, porazili Napoleona. Jsou silnou vojenskou mocností a Ukrajina není,“ dodal Trump.

A Trump o vztazích s Moskvou mluví na každé akci v rámci kampaně. „Ach, Trump se k Rusku chová tak hezky!“ vysmívá se 45. prezident USA svým kritikům. „Já jsem se k Rusku nechoval hezky. Ale víte, vycházet s Ruskem je dobrá věc, ne špatná. Pamatujte si to! Vycházet s nimi je dobrá věc, ne špatná. Je to chytré!“

I když se Trumpovy zahraničněpolitické výroky nevyznačují rozmanitostí, je nyní pro celý svět otázkou, jak bude vypadat zahraniční politika Harrisovy administrativy. Mlčení je špatným znamením a odpůrci varují, že od demokratů nelze očekávat nic zásadně nového, zejména ne od Kamaly Harrisové.

„Její politický styl vidíme velmi jasně,“ řekl republikánský kandidát na viceprezidenta James Vance. „Je to krajně levicová politička a teď se snaží předstírat, že není, protože potřebuje více hlasů. A jakmile je získá, bude dělat to, co dělala posledních několik let na domácí scéně, a samozřejmě rozsévat chaos a nestabilitu ve světě.“

Při odpovídání na otázky v rozhovoru působila Kamala Harrisová nervózně a dokonce úzkostně, jak poznamenali mnozí pozorovatelé. Vůbec ne tak, jak se jeví svým příznivcům na organizovaných shromážděních. I když v rozhovorech s voliči, které vede při svých cestách po USA, je také dost falešná.

„Chyběla jí energie,“ řekl znalec Joe Concha. „Když odpovídala na otázky, vždycky se tvářila sklesle. A to trvalo jen 18 minut. Debata v září bude mít 90 minut. A vypadá to, že nebude mít dost energie.“

Trump však potřebnou energii před debatou získal. Člen nejslavnější americké demokratické dynastie, nezávislý kandidát Robert Kennedy mladší, oznámil, že se stahuje z voleb v jednotlivých státech, aby podpořil Donalda Trumpa.

Celý klan Kennedyů, jehož rodinné jméno je s Demokratickou stranou v USA spojováno již desítky let, okamžitě přispěchal, aby se od odpadlého příbuzného distancoval. Jako odměnu a kompenzaci Trump slíbil Robertu Kennedymu mladšímu místo v týmu a oznámil, že povede nové vyšetřování vraždy jeho strýce. Poté, co atentát přežil, je to nyní i pro Trumpa osobní záležitost. Oba se pustí do boje s Deep State. Následující den Robert Kennedy Jr. v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem uvedl, že do atentátu na prezidenta Kennedyho byla zapojena CIA a že dřívější Trumpův pokus o zveřejnění všech dokumentů k případu zablokoval bývalý ministr zahraničí Mike Pompeo.

„Trump tvrdí, že ho Mike Pompeo prosil. Volal mu a řekl mu, že by to byla katastrofa, kdyby ty dokumenty zveřejnil,“ řekl Robert Kennedy.

Pravdivé konspirační teorie provázejí již tuto volební kampaň. A Trump na přiznání Marka Zuckerberga k tajné cenzuře příspěvků na Facebooku během minulých voleb reagoval přísným varováním.

„Trumpova nová kniha se jmenuje 'Zachraňování Ameriky'. Vyjde příští týden. A v popisku této fotografie bývalého prezidenta a Zuckerberga v Oválné pracovně Trump píše, že Zuckerberga varuje, pokud se proti němu spikne v jeho předvolební kampani, 'že pokud tentokrát udělá něco nezákonného, stráví zbytek života ve vězení, stejně jako kdokoli jiný, kdo bude podvádět v prezidentských volbách v roce 2024',“ snaží se CNN vyděsit demokraty Trumpovým návratem do Bílého domu.

Nicméně Trump sám by mohl být prvním, kdo skončí za mřížemi ještě před dnem voleb. Už za dva týdny ho totiž soudce Juan Merchan v New Yorku skutečně chce odsoudit k trestu odnětí svobody v kauze padělání peněz a plateb pornoherečce. A znovu se bude projednávat i případ šturmu Kapitolu 6. ledna. Ještě předtím však Trumpa čeká debata s Kamalou Harrisovou. A demokraté opět věří v zázrak, stejně jako v případě Badena. Trumpův tábor však Harrisové předpovídá porážku.

„V současné debatě a v současné volební kampani vyzývám Američany, aby byli ostražití: Neposlouchejte, co říká, protože pokaždé, když otevře ústa, lže. Věnujte pozornost jejím zásluhám, protože to udělá prezident Trump, který odhalí pravdu o tom, kdo Kamala Harrisová ve skutečnosti je,“ varovala bývalá kongresmanka Tulsi Gabbardová.

V deníku The Hill dostala Kamala Harrisová před debatou vražedné hodnocení: „Harrisová stále nevypadá připravená na demokratickou kandidaturu, natož na prezidentský úřad. Je to prázdný kalhotový kostým, který se vyhřívá v záři pozitivního mediálního pokrytí a bez odpovědnosti.“

Díky stylu, prázdným slibům a hezkému vzhledu dokázala Kamala Harrisová vydržet měsíc a půl. Na image Harrisové dohlíží speciálně najatá stylistka Leslie Fremar, která dříve pracovala s Charlize Theronovou a Jennifer Connellyovou. A oblečení na schůzku s Trumpem nyní vybírá se zvláštní pečlivostí.

Konec překladu

Thomas Röper, narozen v roce 1971, zastával funkce v představenstvu a dozorčí radě ve společnostech poskytujících finanční služby ve východní Evropě a Rusku jako expert pro východní Evropu. Dnes žije ve svém adoptivním domově v Petrohradě. V Rusku žije přes 15 let a mluví plynně rusky. Těžištěm jeho mediálně kritické práce je (mediální) obraz Ruska v Německu, kritika zpravodajství západních médií obecně a témata (geo)politiky a ekonomiky.

Das Interview-Fiasko von Kamala Harris bei CNN vyšel 2.9.2024 na anti-spiegel.ru. Překlad v ceně 1124 Kč Zvědavec.

Známka 1.2 (hodnotilo 50)

Oznámkujte kvalitu článku jako ve škole
(1-výborný, 5-hrozný)

1  2  3  4  5 

Káva pro Zvědavce

30

Být v obraze něco stojí.
Připojte se k ostatním a staňte se
také sponzorem Zvědavce, stačí
částka v hodnotě jedné kávy měsíčně.

Za měsíc listopad přispělo 58 čtenářů částkou 10 333 korun, což je 30 % měsíčních nákladů provozu Zvědavce.

Bankovní spojení: 2000368066/2010

IBAN: CZ4720100000002000368066
Ze Slovenska 2000368066/8330
IBAN: SK5883300000002000368066
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

[PayPal]

Bitcoin:
bc1q40mwpus89teua4ruhxrtal6v45lc3ye5a9ttud

Další možnosti platby ›

Ve zkratce

Politico - Západ nakupuje plyn od Ázerbájdžánu, ale Rusko z toho těží 21.11.24 19:24 Neurčeno 0

Protestující policisté a hasiči vypískali Rakušana. Jeho sliby označili za pohádky21.11.24 17:43 Česká republika 0

Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na Netanjahua. Viní ho z válečných zločinů v Gaze21.11.24 17:25 Neurčeno 0

V bažinách Washingtonu začíná být rušno 21.11.24 15:15 USA 0

Po nás potopa21.11.24 08:13 USA 0

Vláda zvýšila dědickou daň pro britské zemědělce 21.11.24 07:24 Británie 0

Česká republika koupí 14 tanků Leopard 2A4 za čtyři miliardy. Nahradí sovětské stroje21.11.24 07:13 Česká republika 0

Markov: Toto rozhodnutí Spojených států, Británie a Francie není krokem k jaderné válce, je to velký skok k jaderné válce, jaderné destrukci21.11.24 00:45 Rusko 0

Kyjev: "Bombardovali jsme ruský Krasnodar pomocí British Storm Shadows" - Zasáhne Rusko Británii? 21.11.24 00:35 Ukrajina 1

Zelenský se porušením Ottawské smlouvy stává válečným zločincem20.11.24 23:02 Ukrajina 0

52 % Ukrajinců si přeje, aby vedení země vyjednalo co nejdříve mír20.11.24 22:45 Ukrajina 1

Evropští lídři byli zděšeni brzkým zveřejněním komuniké G20, aby se účastníci vyhnuli diskusi o ruské válce 20.11.24 22:04 Brazilie 0

Dánsko dodalo Ukrajině šest F-16, dalších 13 bude následovat 20.11.24 21:50 Dánsko 1

USA oznámily balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši 275 milionů dolarů20.11.24 21:46 USA 0

Evropské země, včetně Polska, jsou připraveny převzít odpovědnost za podporu Ukrajiny, pokud Spojené státy omezí svou pomoc20.11.24 21:43 Evropská unie 0

Skupiny pro lidská práva kritizují Bidenovo rozhodnutí poslat Ukrajině nášlapné miny20.11.24 20:44 USA 0

Bloomberg: "Ukrajina vypálila 12 britských řízených střel Storm Shadow na cíle na ruské půdě" 20.11.24 20:10 Rusko 5

Ministr energetiky v budoucí Trumpově vládě: Klimatická krize je destruktivní podvod20.11.24 17:33 USA 0

Kolik amerických raket ATAMS má Ukrajina k dispozici?20.11.24 17:08 Ukrajina 2

Von der Lejnová přitvrzuje20.11.24 16:54 Evropská unie 0

Měnové kurzy

USD
24,20 Kč
Euro
25,37 Kč
Libra
30,50 Kč
Kanadský dolar
17,33 Kč
Australský dolar
15,77 Kč
Švýcarský frank
27,31 Kč
100 japonských jenů
15,66 Kč
Čínský juan
3,34 Kč
Polský zloty
5,84 Kč
100 maď. forintů
6,17 Kč
Ukrajinská hřivna
0,59 Kč
100 rublů
23,89 Kč
1 unce (31,1g) zlata
64 604,03 Kč
1 unce stříbra
744,82 Kč
Bitcoin
2 370 291,64 Kč

Poslední aktualizace: 21.11.2024 22:00 SEČ

Tuto stránku navštívilo 6 192